Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=828122

ZUS wydał ponad 60 tys. decyzji przyznających tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych

Od początku września Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ponad 60 tys. decyzji przyznających tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych. Składanie wniosków przebiega bardzo sprawnie – podkreślił rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatruje wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych w wysokości 500 zł miesięcznie. Dokumenty można składać osobiście lub drogą elektroniczną.

– Wnioski można oczywiście wysyłać drogą elektroniczną. Tę możliwość uruchomiliśmy na początku października. A same wnioski tak naprawdę składane są już od początku września – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Aby otrzymać świadczenie, do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku lub orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

– Na bieżąco też kierujemy na badania do lekarza orzecznika. Na bieżąco lekarze orzecznicy wykonują te badania. Mniej więcej 2 tys. orzeczeń dziennie jest wydawanych przez naszych lekarzy orzeczników, co obecnie daje nam liczbę ponad 17 tys. orzeczeń dotyczących niesamodzielności – poinformował rzecznik ZUS.

Do tej pory do ZUS wpłynęło ponad 290 tys. wniosków. Z kolei decyzji o przyznaniu świadczenia wydano już ponad 64 tysiące, z czego 31 tysięcy będzie wypłacone jeszcze w październiku.

– Do wczoraj mieliśmy wypłaconych blisko 17 tys. świadczeń. Dzisiaj z ZUS wychodzą można rzec świadczenia z terminem 20 października. Jest to ponad 7,5 tys. kolejnych świadczeń – dodał Wojciech Andrusiewicz.

Kolejne wypłaty przewidziane są na listopad. Nie każde świadczenie będzie wynosić 500 zł. Jego wysokość uzależniona jest od progu dochodowego. O świadczenie mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma pobieranych przez nich świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że do marca 2020 roku może wpłynąć nawet 850 tys. wniosków.

TV Trwam News

drukuj