Rząd zagrabi oszczędności Polaków

Osoby odkładające na emeryturę w OFE dziś stracą ponad połowę pieniędzy – przestrzega jeden z dzienników.

Oszczędności Polaków, czyli ponad 150 mld zł zostanie dziś zagrabionych przez państwo. O godz. 14.00 dojdzie do przeniesienia obligacji Skarbu Państwa z OFE do ZUS-u. To oznacza, że zostanie złamana umowa społeczna, którą kiedyś obywatele naszego kraju zawarli z państwem.

Poseł i ekonomista Zbigniew Kuźmiuk mówi, że rząd PO-PSL podjął decyzję nie w interesie przyszłych emerytów, ale upadającego budżetu.

Wszystko wskazuje na to, że to były motywacje finansowe.  Rząd nie chciał się przyznać do klęski budżetowej. Od dzisiaj fundusze stają się agresywnymi funduszami, obarczonymi ogromnym ryzykiem, a przecież nie ma takich funduszy emerytalnych na świecie, które miałyby taką strukturą aktywów. To szalenie niebezpieczne dla przyszłych emerytów. Połowa ich pieniędzy została na rachunkach w OFE i jeżeli mielibyśmy w ciągu najbliższych tygodni jakiś krach na giełdzie, to bardzo dużo z tych oszczędności, ulokowanych w akcjach zwyczajnie wyparuje – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Ekonomista dodał, że wszystko wskazuje na to, że decyzje mogą skarżyć sami ubezpieczeni w OFE oraz Powszechne Towarzystwa Emerytalne, właściciele Otwartych Funduszy. Część polityków i ekonomistów alarmowało, że przepisy rządowej ustawy są niekonstytucyjne. Wątpliwości ma także prezydent Bronisław Komorowski. W piątek skierował on ustawę do kontroli następczej Trybunału Konstytucyjnego. Dziś w jednej z rozgłośni radiowych mówił, że jeżeli Trybunał zakwestionuje część przepisów, wówczas zleci ich poprawienie poszczególnym instytucjom.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl