fot. PAP/Paweł Supernak

Tani kredyt dla rolników. Rząd przedstawił szczegóły

Bank PKO PB składa nową ofertę preferencyjnej pożyczki dla rolników. Kredyt ma być tani i wesprzeć rolników w rozwoju gospodarstw oraz w utrzymaniu bezpieczeństwa produkcji rolnej.

Resort Rolnictwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych ogłosiło uruchomienie przez bank PKO BP specjalnych ofert dla rolników. Przedstawiamy unikalną na rynku ofertę pożyczkową – przekonywał wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

–  Kredyt do 300 tys. złotych na okres 5 lat, bez żadnych zabezpieczeń – zapewnił minister Jacek Sasin.

Pożyczka będzie bez zabezpieczeń. Marża, choć jeszcze nie podana, ma być najlepsza na rynku. Oferta będzie dopasowana do charakteru gospodarstwa i wielkości przychodów rolnika – mówił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

– To rolnicy będą podejmować decyzję, ale sądzę, że ta oferta będzie skłaniać wielu rolników do podjęcia takiej decyzji i uruchomienia produkcji na swoich warunkach – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.

Zgodnie z deklaracją banku PKO BP, gospodarze będą mogli układać swój własny harmonogram spłat. Bank nie będzie również wymagał udokumentowania zakupów w postaci przedstawienia faktur VAT. Pojawi się też możliwość zaciągania kredytów na wyższą kwotę do 500 tys. złotych, ale wówczas wymagane będzie zabezpieczenie.

– Dobre linie kredytowe, dostosowane do potrzeb rolnictwa, są niezwykle potrzebne – wskazał Henryk Kowalczyk.

Nowa oferta preferencyjnego kredytu może wynikać z niestabilności cen na rynkach rolnych – głównie nawozowych i zbożowych. Niestabilność zaś przekłada się na budżet rolnika. Proponowany kredyt może zostać wydany na wszystko, co wiążę się z prowadzeniem produkcji rolnej – mówił wicepremier Jacek Sasin.

– To może być zakup nawozów, materiału siewnego, maszyn rolniczych, czy tego, co jest potrzebne do prowadzenia gospodarstwa – powiedział Jacek Sasin.

Dotąd kredyty były przyznawane na konkretny cele na przykład zakup ciągnika, uzyskanie pożyczki wiązało się ogromną papierologią – zauważa wiceprezes Podlaskiej Izby Rolnej, Marek Siniło.

– To jest bardziej zasadne niż korzystanie z dofinansowań na przykład z programu modernizacja gospodarstw rolnych. Tam potrzebna jest duża dokumentacja, trzeba spełnić dużo warunków – zaznaczył wiceprezes.

Jednak w przypadku rosnących kosztów produkcji i niestabilnych cen pożyczka nie rozwiąże problemów rolników – uważa dyrektor biura zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Urszula Solińska-Marek.

– Nie mamy jeszcze jednoznacznego stanowiska rządu czy będzie pewna forma wsparcia w postaci dotacji do nawozów – zaznaczyła Urszula Solińska-Marek.

Pandemia, a później wojna na Ukrainie, zdestabilizowały światowe rynki rolno-spożywcze. W obawie o nierentowność rolnicy pozaciągali wiele kredytów, przez co należą oni do jednej z najbardziej zadłużonych grup społecznych w Polsce. Linie kredytowe projektowane przez resort rolnictwa powinny skupić się na już istniejących kredytach – uważa dyrektor IGR Monika Przeworska.

– Aby umożliwiały rolnikom zaspokojenie tych potrzeb i tych kredytów, które dotychczas zostały zaciągnięte ze zdecydowanie wyższym oprocentowaniem i stworzenie mechanizmu, który pozwoli uregulować tamte zaległości i powoli zacząć wychodzić na prostą – wskazała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, Monika Przeworska.

Więcej szczegółów związanych z ofertą banku PKO BP dla rolników ma pojawić się w najbliższych dniach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl