fot. PAP/EPA

Wołodymyr Zełenski z wizytą w Wielkiej Brytanii

W parlamencie brytyjskim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękował w środę za pomoc w walce z Rosją i prosił o kolejne dostawy sprzętu wojskowego, w tym samoloty bojowe. To od początku wojny druga po Stanach Zjednoczonych zagraniczna wizyta ukraińskiego przywódcy.

Po wylądowaniu na lotnisku Stansted i powitaniu przez premiera Wielkiej Brytanii politycy pojechali na Downing Street.

Mamy wiele do przedyskutowania w ciągu tego dnia o tym, jak możemy nadal wspierać Ukrainę w jej walce z Rosją – mówił Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii.

Wołodymyr Zełenski podziękował Brytyjczykom za wsparcie od pierwszych sekund wojny.

Bardzo dziękujemy, jesteśmy naprawdę dumni, a z Rishim mamy bardzo dobre relacje. Myślę, że to bardzo ważne dla bezpieczeństwa wszystkich krajów, oczywiście dla bezpieczeństwa świata – podkreślał prezydent Ukrainy.

Wielka Brytania obok Stanów Zjednoczonych i Polski to kraj najbardziej zaangażowany w pomoc Ukrainie. Brytyjczycy dostarczają Ukraińcom broń przeciwpancerną , czołgi Challenger 2, transportery opancerzone, haubice AS90. Jednak prezydent Zełenski prosi o więcej.  W parlamencie brytyjskim zwrócił się o przekazanie samolotów bojowych.

Robimy wszystko co możliwe i niemożliwe, aby świat zapewnił nam nowoczesne samoloty, które wzmocnią i ochronią pilotów, którzy będą nas chronić. Jestem dumny z naszych sił powietrznych. Przyniosłem od nich prezent dla ciebie, Wielka Brytanio – powiedział ukraiński przywódca.

Wołodymyr Zełenski szczególne podziękowania złożył byłemu premierowi Borysowi Johnsonowi za jego zaangażowanie w pierwszych dniach wojny.

Prezydent Ukrainy został  też przyjęty na audiencji przez króla Karola IV. Późnym popołudniem Zełenski poleciał do Brukseli. Jutro odwiedzi Paryż, gdzie spotka się z prezydentem Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Na samej Ukrainie trwają natomiast zacięte walki o Bachmut i Kupiańsk w obwodzie donieckim. Rosjanie cały czas z powietrza atakują pozostałe regionach Ukrainy. Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony poinformował o ataku na ukraińską fabrykę dronów.

Zakłady przemysłu lotniczego zostały zniszczone w mieście Charków , gdzie modernizowano bezzałogowe statki powietrzne i krążącą amunicję, czyli drony kamikaze – zaznaczył Igor Konashenkov, rzecznik Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

Jak donoszą rosyjskie niezależne media, Grupa Wagnera  może stracić swój niezależny status i zostać włączona do regularnej armii. Wagnerowcy to oddziały najemników werbowanych m.in. w więzieniach. Słyną z brutalności,  zwłaszcza wobec cywilów. Właścicielem grupy jest przyjaciel Putina Jewgienij Prigożyn.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl