fot. PAP/EPA

Dżihadyści z IS zniszczyli klasztor św. Eliasza koło Mosulu

Dżihadyści z samozwańczego Państwa Islamskiego zniszczyli klasztor św. Eliasza koło Mosulu – najstarszy chrześcijański klasztor w Iraku. Poinformowała o tym agencja Asociated Press.

Na zdjęciach satelitarnych klasztor powstały w 590 roku, jest już tylko gruzowiskiem. „Kamienne ściany zostały dosłownie obrócone w proch” – powiedział jeden analityków. Oszacował, że klasztor został zniszczony w sierpniu lub we wrześniu 2014 roku.

„Postrzegamy to jako próbę wydalenia nas z Iraku, wyeliminowania naszej egzystencji w tym kraju” – powiedział katolicki duchowny.

Historyk sztuki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dr Arkadiusz Adamczuk  mówi, że niszczenie świadectwa kultury materialnej chrześcijaństwa jest świadomą strategią.

– Chrześcijaństwo to nie jest tylko stricte Ziemia Święta, Palestyna, ale również Syria, tereny dzisiejszego Iraku, czyli starożytna Mezopotamia – tam również bardzo szybko rozprzestrzeniało się chrześcijaństwo już w czasach apostolskich. Nieco później u schyłku Cesarstwa Rzymskiego pojawiają się pierwsze klasztory, obrazy chrześcijańskie. Są to żywe twórcze miejsca, również od strony tworzenia się doktryny chrześcijańskiej. Obecnie jest to ślepa destrukcja trwałej kultury należącej do dziedzictwa globalnego. To miejsca, gdzie rodziła się cywilizacja Europy. Bez wątpienia, jest to rodzaj wojny kulturowej islamu przeciwko chrześcijaństwu – zaznacza dr Arkadiusz Adamczuk.

Tzw. Państwo Islamskie, kontroluje znaczne obszary Iraku i Syrii – wymordowało w minionych dwóch latach tysiące cywilów. Dżihadyści niszczą też wszystko, co uznają za sprzeczne z ich interpretacją islamu. Ograbili i zniszczyli ponad 100 obiektów religijnych oraz zabytków, w tym groby i świątynie.

RIRM

drukuj