fot. twitter.com/newsto51

USA zapowiadają walkę z prześladowaniami na tle religijnym

Ambasador USA ds. swobód religijnych Sam Brownback zapewnił we wtorek, że Stany Zjednoczone będą walczyły z prześladowaniami na tle religijnym. „Wolność religii jest darem od Boga” – dodał, otwierając konferencję poświęconą obronie wolności religii.

Trzydniowa, pierwsza Ministerialna Konferencja Obrony Wolności Religii została zorganizowana w Waszyngtonie z inicjatywy amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo, który jest gorliwym katolikiem.

W auli Departamentu Stanu USA zgromadziło się ponad 350 osób z 80 państw świata; byli wśród nich ministrowie spraw zagranicznych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i międzynarodowych oraz duchowni głównych religii świata – chrześcijaństwa, islamu, judaizmu i buddyzmu, a także wyznawców hinduizmu, jazydyzmu, zaratusztrianizmu, sikhizmu czy bahaizmu.

„Chcieliśmy być jak najbardziej otwarci, chcieliśmy, aby obecni byli przedstawiciele wszystkich wiar, a także niewierzący. Każdy, kto dba o wolność religii i kto nas poprze” – powiedział Sam Brownback, konserwatywny Republikanin.

„Wolność religii jest darem Boga i pięknym elementem ludzkiej godności” – dodał.

Brownback w lipcu 2017 roku został powołany na nowo utworzone przez administrację prezydenta Donalda Trumpa stanowisko stałego przedstawiciela USA ds. międzynarodowych swobód religijnych. Senat zatwierdził w styczniu jego nominację na to stanowisko, które ma być wyrazem wagi, jaką administracja Trumpa przykłada do wolności religii na całym świecie.

Podczas konferencji, w której biorą udział także ofiary prześladowań religijnych, wystąpią między innymi Pompeo oraz wychowany w rodzinie katolickiej, a obecnie silnie związany z wpływowym politycznie nurtem ewangelikalnym wiceprezydent USA Mike Pence.

Z Polski w konferencji weźmie udział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który korzystając z pobytu w amerykańskiej stolicy przeprowadzi rozmowy na Kapitolu oraz spotka się z przedstawicielami administracji Trumpa, w tym z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem.

PAP/RIRM

drukuj