fot. flickr.com

W Malezji zatrzymano 14 domniemanych członków IS

Malezyjskie siły bezpieczeństwa udaremniły zamach bombowy na wysokich rangą przedstawicieli policji Podczas trwających tydzień operacji policyjnych zatrzymano 14 domniemanych członków Państwa Islamskiego.

Funkcjonariusze skonfiskowali ładunek wybuchowy domowej roboty o wadze 1 kg, który miał być wykorzystany podczas ataku na dowódców malezyjskiej policji. Operacje policyjne trwały od 14 do 20 lipca.

Wśród zatrzymanych jest wysoki rangą dowódca IS, który najpewniej werbował bojowników i pomagał im zorganizować wyjazd do Syrii. 43-latka zatrzymano w północno-zachodnim stanie Kedah – napisał w oświadczeniu szef policji Khalid Abu Bakar.

W stanie Perak, na północy, zatrzymano 43-letnią kobietę, która planowała wyjechać na południowe Filipiny i przyłączyć się do islamistów z organizacji Abu Sayyaf.

12 pozostałych osób – w wieku od 20 do 49 lat – zatrzymano w oddzielnych operacjach w różnych częściach kraju, w tym w stolicy Kuala Lumpur. Władze podejrzewają, że należeli do tej samej siatki. Wśród zatrzymanych jest kucharz, mechanik, spawacz i student.

Od lutego 2013 roku w Malezji, gdzie muzułmanie stanowią większość, zatrzymano ponad 220 dżihadystów. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w szeregach IS w Syrii i Iraku walczy 132 Malezyjczyków.

W marcu malezyjska policja poinformowała o udaremnieniu spisku IS, który miał doprowadzić do porwania premiera Mohameda Najiba bin Abdula Razaka i kilku ministrów jego rządu.

PAP/RIRM

drukuj