PAP/EPA

Syryjskie Siły Demokratyczne przekazały 20 jeńców z ISIS władzom Iraku

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) poinformowały w niedzielę, że przekazały władzom Iraku 20 jeńców, którzy walczyli po stronie tzw. Państwa Islamskiego. Całkowita liczba pojmanych i przetrzymywanych w Syrii dżihadystów sięga 500. Jak dotąd przekazano 280 osób.

Jeńcy znajdują się w rękach SDF i będą stopniowo przekazywani władzom Iraku – zaznaczono w oświadczeniu, jakie wydały w niedzielę wspierane przez Amerykanów Syryjskie Siły Demokratyczne.

Dwaj dowódcy iraccy stojący na czele oddziałów operujących w pobliżu syryjskiej granicy potwierdzili, że transfer pierwszej grupy jeńców został zakończony. W przekazanej Irakijczykom dwudziestoosobowej grupie bojowców, najliczniej byli reprezentowani obywatele Francji. Było ich łącznie czternastu – pisze Reuters.

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), zdominowane przez syryjskich Kurdów z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), są główną siłą w walce z bojownikami dżihadystycznego tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Są wspierane przez Stany Zjednoczone, które jednak wkrótce mają wycofać się z Syrii.

19 grudnia prezydent USA Donald Trump ogłosił plany wycofania sił amerykańskich w liczbie około 2 tys. żołnierzy z terenów syryjskich.

Według mediów upadek ISIS w Syrii jest bardzo bliski. Trwa ewakuacja ostatniej reduty tzw. Państwa Islamskiego w Syrii; około 40 furgonetek wiozących blisko 800 cywilów, w tym dzieci, wyjechało w piątek z Baguzu – podawały media.

Odbicie Baguzu z rąk bojowników ISIS będzie oznaczało likwidację ostatniej enklawy kalifatu Państwa Islamskiego, które kiedyś kontrolowało trzecią część Iraku i Syrii.

Pozwoli to prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi zrealizować zapowiadany plan wycofywania sił amerykańskich z północno-wschodniej Syrii, a to – w ocenie mediów – zapoczątkuje nowy rozdział toczącej się od ośmiu lat wojny domowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl