fot. PAP

Polscy żołnierze będą walczyć z ISIS

Wysłanie polskich kontyngentów wojskowych do walki z ISIS należy postrzegać jako element wzmacniania południowej flanki NATO i UE – mówi ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych kmdr. Bogdan Pac.

W sobotę prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia o wysłaniu kontyngentów wojskowych do Kuwejtu i Iraku w celu wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

Postanowienia prezydenta dotyczą użycia kontyngentów od dziś do 31 grudnia 2016 r. operacji Inherent Resolve w ramach Globalnej Koalicji do walki z ISIS.

Kmdr. por. rez. Bogdan Pac zwraca uwagę, że ta decyzja wspomoże działania, które mają zneutralizować źródło zagrożenia ze wschodu.

Życie polskich kontyngentów wojskowych w tamtym rejonie raczej należałoby postrzegać jako element wzmacniania południowej flanki NATO i południowej flanki Unii Europejskiej, ponieważ te działania na Bliskim Wschodzie przeciwko Państwu Islamskiemu to generalnie działanie ukierunkowane na neutralizację źródła zagrożenia, a nie na leczenie skutków tego zagrożenia. Tu przede wszystkim należy uwypuklić tę rolę Polski w obronie Europy i obronie południowej flanki NATO, ponieważ nie ten, kto leczy skutki, broni Europy, ale ten, kto je neutralizuje – zaznacza ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

Zarówno szef BBN jak i minister obrony mówili niedawno, że misje polskich żołnierzy mają mieć charakter szkoleniowy i rozpoznawczy, i nasi wojskowi nie będą się angażowali bezpośrednio w działania bojowe.

RIRM

drukuj