fot. sxc.hu

Większość uczniów szkół zawodowych chce szukać pracy za granicą

Większość uczniów szkół zawodowych, po zakończeniu edukacji deklaruje wyjazd za granicę, jeśli nie uda im się znaleźć pracy w Polsce. Tak wynika z badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego. O sprawie informuje jeden z dzienników.

Możliwość wyjazdu za granicę rozważa ponad 30 proc. ankietowanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, kształcących się w 25 zawodach. Największy odsetek wśród nich stanowią uczniowie szkół zawodowych, głównie budowlańcy, mechanicy, sprzedawcy i ślusarze. W tych zawodach jest w naszym kraju największe bezrobocie.

Prof. Grażyna Ancyparowicz, socjolog, mówi, że młodzi Polacy nie mają szansy na znalezienie w kraju stabilnej pracy, dopóki u władzy będą ludzie kierujący się neo-liberalną doktryną.

– Zgodnie z tą doktryną, Polska jest krajem peryferyjnym dla wysoko rozwiniętych potęg gospodarczych. Wobec tego trudno tutaj oczekiwać – jeśli nie odzyskamy suwerenności decyzyjnej, jeżeli państwo nie zacznie tworzyć alternatywnych miejsc pracy dla tego, co mamy w tzw. sektorze prywatnym – żeby sytuacja na rynku pracy unormowała się na tyle, żeby młodzi ludzie mogli znaleźć tutaj miejsca pracy – zauważa profesor.

Profesor dodaje, że drugim czynnikiem skłaniającym młodych do opuszczania kraju jest kosmopolityczne wychowanie, którego głównym propagatorem była ekipa Donalda Tuska.

RIRM

drukuj