KE chce wprowadzić w życie zasadę „równa płaca za taką samą pracę”

Komisja Europejska chce wprowadzić na terenie Unii Europejskiej zasadę „równa płaca za taką samą pracę”. Pomysł poparli wszyscy komisarze.

KE przeprowadziła już wstępną debatę na temat pakietu dotyczącego mobilności pracowników w UE, a także strategii rynku wewnętrznego. Do końca roku ma zbadać, czy konieczna jest rewizja dyrektywy o pracownikach delegowanych z 1996 r.

W myśl propozycji komisji, za taką samą pracę wykonywaną w jednym kraju UE każdemu należałaby się taka sama płaca.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Forum dla Wolności i Rozwoju, powiedział, że takie wyrównywanie powinno odbywać się na zasadach rynkowych. Ekspert dodaje, że dla polskich pracowników – wbrew pozorom – takie rozwiązanie nie będzie korzystne.

– Pracownikom polskim może się to wydawać pozornie – z ich punktu widzenia – korzystnym, a tak naprawdę nie będzie to służyło również im w dłuższej perspektywie, ponieważ polskie przedsiębiorstwa będą miały olbrzymie problemy z dochowaniem tych stawek. Jest to więc zagranie nieuczciwe, lobbowane na pewno przez kraje bogatsze od Polski. Jeśli wejdzie w życie, nie skończy się dla nas niczym dobrym – podkreślił dr Marian Szołucha.

Pracownicy delegowani to osoby, które w ramach swojej umowy o pracę wyjeżdżają tymczasowo za granicę, aby tam pracować nadal dla swojego pracodawcy.

RIRM

drukuj