Ukraiński związek zawodowy w Polsce

Ochrona przed nieuczciwymi pracodawcami oraz informowanie o podstawowych prawach i obowiązkach – to główne zadanie Związku Zawodowego pracujących w Polsce Ukraińców, który działa w ramach OPZZ.

Piotr Ostrowski z Wydziału Międzynarodowego OPZZ powiedział PAP, że związek uruchomił już specjalny portal dla pracowników z Ukrainy.

Są tam podstawowe informacje, czym jest ten związek zawodowy, czym się kieruje i z kim można się skontaktować w sprawie pomocy. W przyszłości chcemy umieścić tam informacje np. Państwowej Inspekcji Pracy. Aby to nie był tylko portal związkowy, ale także pomocna strona internetowa dla pracowników z Ukrainy – podkreślił Piotr Ostrowski.

Zapowiedział, że niedługo na portalu pojawi się szereg informacji przydatnych dla pracowników ze Wschodu.

– Takie kompendium wiedzy dla pracowników ukraińskich, przyjeżdżających do Polski, którzy będą pracować w gospodarstwach domowych np. jako opiekunowie dzieci, osób starszych, dla sprzątających – wyjaśniał Piotr Ostrowski z Wydziału Międzynarodowego OPZZ.

Jak mówił, portal http://mpupp.kit-sleuth.in.ua  dostępny jest tylko w języku ukraińskim. Nie wykluczył jednak, że w przyszłości pojawi się też rosyjskojęzyczna wersja.

Ostrowski zwrócił uwagę, że związek zawodowy dla ukraińskich pracowników jest dopiero na etapie organizacyjnym.

Założono konto bankowe, stronę internetową, w najbliższym czasie powstanie profil na Facebooku – poinformował.

Przypomniał, że od kilku miesięcy związek prowadzi kampanię promocyjną na Ukrainie, która ma zachęcić do zrzeszania się.

Informacja pojawiła się w głównych dziennikach telewizyjnych, że taka inicjatywa jest podjęta w Polsce – mówił Ostrowski.

Zapowiedział, że od listopada kampania promocyjna będzie przeprowadzona w Polsce.

Ostrowski zaznaczył, że głównym zadaniem związku jest ochrona pracowników z Ukrainy przed nieuczciwymi pracodawcami. Bo – według niego – to jest podstawowy problem.

Istnieje w nich taka naiwna wiara, że umowa ustna jest wiążąca. To znaczy jak pracodawca mówi, że zapłaci wynagrodzenie to oni mówią ok i pracują. Ludzie to wykorzystują. Nagle okazuje się jednak, że tego wynagrodzenia nie ma. I wtedy proszą zróbcie coś – mówił.

Według związkowca Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski borykają się nie tylko z problemami związanymi z pracą.

– Są też trudności ze znalezieniem mieszkania, poruszaniem się po Polsce, po miastach – stwierdził.

Związek zawodowy dla Ukraińców – mówił Ostrowski – może także pomóc w kwestiach transferu pieniędzy, nauki języka polskiego, czy zakładania firm w Polsce.

Może uda nam się zrealizować kursy języka polskiego. Chcemy też ułatwić im ubezpieczanie się. Chcemy porozmawiać w tej sprawie z największymi firmami ubezpieczonymi w Polsce – dodał.

Według szacunków OPZZ w Polsce pracuje około 700 tysięcy pracowników z Ukrainy.

– Wszystko na to wskazuje, że ta liczba będzie rosła. Musimy się na to przygotować i pogodzić się z tym. Z czasem przestaniemy być krajem jednonarodowościowym. Jesteśmy na początku zmiany społecznej, które będzie dość szybko następowała – przewidywał Ostrowski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl