W Regietowie odbywa się konferencja „Europa Karpat”

O współpracy transgranicznej w dziedzinie rolnictwa, planowania przestrzennego i bezpieczeństwa będą dziś rozmawiać uczestnicy konferencji „Europa Karpat”, które odbywa się w Regietowie w woj. małopolskim.

W spotkaniu wezmą udział politycy, w tym m.in. wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz naukowcy i samorządowcy z krajów regionu karpackiego. Będą goście z Rumunii, Węgier, Słowacji, Czech i Ukrainy.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Barbara Bartuś, gospodarz wydarzenia, mówi, że państwa karpackie mają wspólne interesy w każdej dziedzinie.

– Przykładem takiego łączenia, jednoczenia i tego, że można ponad granicami (własnych państw coś – red.) coś załatwiać jest via Karpatia, która będzie łączyła państwa od Bałtyku aż – chcemy żeby tak było – po Morze Śródziemne. Chcemy, aby ta droga, m.in. poprzez (działania – red.) naszych europarlamentarzystów, (…) była wpisana poza zadania krajowe, jako taka droga, która jest zadaniem wspólnym. Państwa bałtyckie i inne mają swoje strategie. My cały czas walczymy o to, żeby była ta strategia Karpacka, (ponieważ – red.) wspólnych interesów w każdej dziedzinie mamy wiele – zaznacza poseł Barbara Bartuś.

W programie konferencji przewidziano trzy panele. Pierwszy z nich poświęcony będzie rolnictwu, pasterstwu i leśnictwu na obszarze Karpat. Drugi – planowaniu przestrzennemu we współpracy transgranicznej. Natomiast trzeci panel będzie dotyczył bezpieczeństwa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl