Bruksela: szef MSZ na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

Szef MSZ Witold Waszczykowski weźmie dziś udział w Brukseli w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych – poinformowało PAP biuro prasowe MSZ. Głównymi tematami rozmów – jak dodało – będzie wdrażanie Strategii Globalnej UE, sytuacja w Libii i na Półwyspie Koreańskim oraz migracje.

Podczas posiedzenia ministrowie spraw zagranicznych państw UE omówią kluczowe obszary dalszego wdrażania Strategii Globalnej UE, w tym wzmacnianie odporności sąsiadów UE oraz promocję porządku globalnego opartego na prawie międzynarodowym. Dyskusja będzie dotyczyła również zaangażowania UE w stabilizację sytuacji politycznej i bezpieczeństwa w Libii” – podkreśliło biuro prasowe MSZ.

Jak zaznaczył resort, kolejnym tematem rozmów będzie rozwój wydarzeń na Półwyspie Koreańskim, w tym program nuklearny i rakietowy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, który stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i równowagi w regionie.

Biuro prasowe MSZ dodało, że ministrowie podczas lunchu z udziałem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców Filippo Grandiego oraz Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji Williama Lacy Swinga poruszą także temat migracji.

W trakcie wizyty w Brukseli szef MSZ ma przedstawić także ministrom spraw zagranicznych państw UE przebieg i rezultaty Szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się 6 lipca br. w Warszawie z udziałem 12 państw członkowskich UE i prezydenta USA Donalda Trumpa.

 

PAP/RIRM

drukuj