MSZ chce wzmocnić kompetencje polskich firm, aby mogły pozyskiwać kontrakty w międzynarodowych przetargach
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiada wzmacnianie kompetencji polskich firm, służące pozyskiwaniu przez nie kontraktów w międzynarodowych przetargach. Ma to być jedna z metod wychodzenia polskiej gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią.
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński wziął udział w debacie gospodarczej, organizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Eksperci i przedstawiciele biznesu podsumowali ostatni rok oraz wyznaczyli najważniejsze zadania na przyszłość.
✅Podsumowanie inicjatyw podejmowanych przez #MSZ w ramach Dyplomacji Ekonomicznej w 2020 roku było jednym z tematów #GospodarczeZamknięcieRoku zorganizowanego przez @RIGKatowice we współpracy z @KatowickaSSE. W spotkaniu wziął udział wicemin. @paweljabIonski. pic.twitter.com/MSU0gueD2Y
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) December 23, 2020
Jak zaznaczył Jabłoński, mamy do zagospodarowania ogromny rynek – rynek przetargów międzynarodowych organizacji pomocowych. Chodzi o realizowane przez międzynarodowe organizacje – np. pod egidą ONZ – działania m.in. w państwach Afryki, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Południowej. Są to projekty o wartości rocznej rzędu ponad 20 mld dolarów. Już w tym roku poszerzono bazę wiedzy dla przedsiębiorstw, zainteresowanych udziałem w tego typu działalności międzynarodowej, a w przyszłym roku planowane są kolejne działania, służące m.in. nawiązywaniu współpracy międzynarodowej polskich przedsiębiorstw.
W ostatnich miesiącach udało się otworzyć na Azję – wskazał wiceszef MSZ.
– W czasie pandemii uwidoczniło się to, jak istotne jest zaopatrzenie na długich trasach. Te łańcuchy dostaw, które zostały przerwane, od najpotrzebniejszych rzeczy począwszy, od żywności, stało się też tak naprawdę dużą okazją dla polskich przedsiębiorców, dla eksporterów produktów rolno-spożywczych, żywności, żeby wchodzić na nowe rynki. Nam udało się w tym roku otworzyć kilka rynków azjatyckich. To były Filipiny, to był Singapur, to była Japonia. Cały czas negocjujemy też ze służbami, z Ministerstwem Rolnictwa, ze służbami sanitarnymi. Myślę, że w tym roku poczyniliśmy znaczący postęp i sądzę, że najbliższe miesiące będą miesiącami, w których kolejne ograniczenia będą znoszone – mówił Paweł Jabłoński.
MSZ deklaruje wsparcie m.in. dla sektorów innowacyjnych. Jabłoński ocenił, że Polska już dziś jest postrzegana jako lider zmian technologicznych w takich sektorach, jak bankowość czy rozwiązania dla cyberbezpieczeństwa.
Zuzanna Dąbrowska/RIRM