fot. twitter.com/MSZ_RP

MSZ: spotkanie wiceministra z polskimi pedagogami nauczającymi na Łotwie

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak przyjął w środę dyrektorów i nauczycieli z polskich szkół na Łotwie, którzy w dniach 19-23 czerwca br. przebywają w Polsce z wizytą studyjną, zorganizowaną przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie.

Jest mi niezmiernie miło gościć dziś liderów środowiska polskiego na Łotwie. Jesteście naszym ważnym partnerem. Kształcicie przyszłe pokolenia Polaków, liderów, elity – powiedział wiceminister Dziedziczak witając nauczycieli.

– Bez dobrej edukacji wiele naszych doraźnych działań nie przyniosłoby efektu. Jest to zasługa Kościoła, rodziny i właśnie polskich nauczycieli. Tym samym jesteście odpowiedzialni nie tylko za mniejszość polską na Łotwie, ale również za stosunki polsko-łotewskie i kreowanie pozycji Polski – dodał Jan Dziedziczak.

W czasie spotkania dyskutowano o problemach nauczania języka polskiego w szkołach społecznych na Łotwie oraz o możliwościach ich wspierania przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i inne agendy rządowe.

W ramach wizyty studyjnej polscy nauczyciele z Łotwy uczestniczą m.in. w warsztatach metodologicznych.

Na Łotwie działają cztery państwowe szkoły i dwa przedszkola z polskim językiem nauczania.

PAP/RIRM

drukuj