Szef MSZ z wizytą na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski uda się dziś z dwudniową wizytą na Ukrainę. W Kijowie zaplanowano spotkania z prezydentem Petrem Poroszenką i premierem Wołodymyrem Hrojsmanem oraz rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem.

Jak poinformował dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak, ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Pawło Klimkin i Witold Waszczykowski dokonają przeglądu kluczowych obszarów współpracy polsko-ukraińskiej.

Minister Waszczykowski omówi również dorobek i perspektywy rozwoju relacji bilateralnych z prezydentem Petro Poroszenko i premierem Wołodymyrem Hrojsmanem. Omówione zostanie m.in. polskie wsparcie dla reform na Ukrainie” – zaznaczył Rafał Sobczak.

Według Sobczaka wizyta w Kijowie posłuży także omówieniu problematyki współpracy transatlantyckiej i bezpieczeństwa; ponadto tematem rozmów będzie konflikt rosyjsko-ukraiński.

Przy okazji niedawnego Forum Ekonomicznego w Krynicy doszło do spotkania premier Beaty Szydło i szefa ukraińskiego rządu Wołodymyra Hrojsmana, w którym uczestniczył też szef polskiego MSZ.

Premier Szydło mówiła po tym spotkaniu, że celem jest członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej, a wolna Ukraina jest gwarancją bezpieczeństwa Europy. Ukraiński premier ocenił wówczas, że partnerstwo z Polską jest dla jego kraju strategiczne.

Podczas wizyty na Ukrainie – poinformował dyrektor biura prasowego MSZ – minister Waszczykowski złoży też kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie – Bykowni, gdzie spoczywają zarówno obywatele II RP z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej, jak i Polacy, Ukraińcy oraz przedstawiciele innych narodów, którzy zostali zgładzeni w wyniku totalitarnych represji politycznych końca lat 30.

Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni, upamiętniający 3435 polskich więźniów aresztowanych i zamordowanych przez NKWD w 1940 r. na Ukrainie w ramach zbrodni katyńskiej, otwarto w 2012 r. Nekropolia w Bykowni, znajdująca się obecnie w granicach administracyjnych Kijowa, to czwarty cmentarz polskich ofiar NKWD po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Charkowie i Miednoje.

W Bykowni, na największym cmentarzu ofiar komunizmu na Ukrainie, oprócz Polaków zamordowanych w zbrodni katyńskiej, pochowane są również polskie ofiary stalinowskiego Wielkiego Terroru z lat 1937-1938.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl