fot. PAP/Marek Kliński

Minister Z. Rau wyraził solidarność z Białorusinami dążącymi do suwerenności

Białorusini chcą wolnego suwerennego państwa. Zadaniem Polski jest wspieranie tych dążeń – podkreślał na antenie Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Osłabienie pozycji Alaksandra Łukaszenki wobec Kremla może spowodować, że władze rosyjskie wykorzystają Białoruś do destabilizacji sytuacji w regionie – zwracał uwagę minister spraw zagranicznych.

– Musimy patrzeć także z perspektywy wschodniej flanki NATO na rozwój sytuacji na Białorusi i ostatnia rzecz, która jest nam potrzebna w tej części Europy, to zwiększona rosyjska obecność wojskowa  na Białorusi – mówił prof. Zbigniew Rau.

Dlatego w polskim interesie jest wspieranie Białorusinów w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.

– Demokratyzacja tego kraju jest gwarantem w dłuższym okresie czasu stabilizacji politycznej i harmonijnego rozwoju na Białorusi – powiedział szef resortu spraw zagranicznych.

Ostateczny wybór należy jednak do obywateli Białorusi – podkreślał prof. Zbigniew Rau.

– Dzisiaj jest to rzeczywiście dojrzałe, mobilne, znające swoje własne aspiracje społeczeństwo. Im trzeba zostawić wszystkie kwestie natury ustrojowej, politycznej, czy nawet struktury społecznej – akcentował prof. Zbigniew Rau.

Decyzja Białorusinów może wyprowadzić europejskie wartości za wschodnią granicę – wskazał minister.

 

TV Trwam News

drukuj