fot. PAP/Marcin Gadomski

Przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda z wizytą na Białorusi. Rozmowy o wsparciu ze strony Polski

Przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda przebywa z wizytą na Białorusi. Lider największego związku zawodowego w Polsce chce weprzeć Białorusinów. Od kilku tygodni w tym kraju trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Protesty są tłumione, a ich uczestnicy poddawani represjom.

Piotr Duda rozmawia m.in. z przedstawicielami Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych. Jednym z tematów jest pomoc charytatywna.

Wcześniej „Solidarność” wysłała transport z pomocą humanitarną dla strajkujących. Ciężarówka została zatrzymana na granicy. Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”, zapewnił, że związek będzie chciał w inny sposób dostarczyć pomoc Białorusinom.

– Transport jest zmagazynowany. To jest żywność, która może leżeć i czekać jeszcze długi czas. Będziemy szukać innych możliwości dostarczenia tego transportu. Mamy kilka pomysłów. Przypomnę, że na Ukrainę 3 lata temu w dużo gorszej sytuacji, w atmosferze wojny udało nam się taką pomoc dostarczyć. To wymaga ciszy, spokoju i paru zakulisowych działań – powiedział Marek Lewandowski.

Jutro szef „Solidarności” Piotr Duda spotka się w Warszawie z opozycyjną kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłaną Cichanouską.

Oprócz lidera „Solidarności” w rozmowie wezmą udział również przedstawiciele władz związku.

RIRM

drukuj