fot. twitter.com

Białoruś: znicze na polskich grobach przed Dniem Wszystkich Świętych

Związane z Polską miejsca pamięci odwiedzają w sobotę działacze Związku Polaków na Białorusi (ZPB) i akredytowani w Mińsku dyplomaci. „Co roku obchodzimy w ten sposób uroczystość Wszystkich Świętych” – wskazała prezes ZPB Andżelika Borys.

„Dla Polaków mieszkających na Białorusi pielęgnowanie pamięci o zmarłych jest ważnym elementem tożsamości” – podkreśliła Andżelika Borys.

W tym roku trasa objazdu prowadzi od Cmentarza Kalwaryjskiego w Mińsku i Kuropat, gdzie w latach 30. ubiegłego wieku mordów dokonywało NKWD, przez Radoszkowicze, Wilejkę, Miadzioł, aż po Brasław na północy Białorusi.

W objeździe wraz z członkami ZPB z różnych miejscowości biorą udział dyplomaci z ambasady RP w Mińsku i wydziału konsularnego ambasady.

Zastępca ambasadora Marcin Wojciechowski dziękował działaczom ZPB za „troskę o groby i pamięć o bohaterach Polski, spoczywających na terenie Białorusi”.

Jak powiedziała Andżelika Borys, trasa objazdu co roku jest nieco inna, ponieważ polskich grobów na Białorusi jest bardzo dużo. W różnych regionach Białorusi opiekują się nimi przede wszystkim przedstawiciele mniejszości polskiej, w tym osoby zrzeszone w ZPB.

„Nasze oddziały dbają o to, by groby i miejsca pamięci, znajdujące się na ich terenie, były zadbane. Jest to nasz obowiązek i sposób na podtrzymanie pamięci. Ona istnieje, dopóki my pamiętamy o naszych przodkach” – podkreśliła prezes.

W niedzielę aktywiści ZPB wraz z dyplomatami z konsulatów generalnych RP w Grodnie i Brześciu odwiedzą polskie groby i miejsca pamięci na zachodzie Białorusi.

Na trasie objazdów tradycyjnie znajdują się miejsca, w których spoczywają polscy żołnierze i policjanci, uczestnicy wojny z roku 1920, groby i upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej, inteligencji, ofiar cywilnych.

PAP

drukuj