fot. PAP/Tomasz Gzell

Projekt PiS: zakaz hodowli zwierząt futerkowych i wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych

Jest gotowy projekt ustawy ws. nowych norm ochrony zwierząt – poinformował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Przepisy przygotowało forum młodych PiS-u. Na tzw. piątkę dla zwierząt składa się m.in. humanitarne traktowanie, bezpieczne schroniska i koniec z łańcuchami.

W ocenie lidera partii rządzącej, w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny dotyczący ochrony zwierząt. Jarosław Kaczyński liczy na ponadpartyjne poparcie.

– To nie jest kwestia polityczna. To jest kwestia związana z tym wszystkim, co określa się jako humanitaryzm. To jest związane także z tym wszystkim, co odnosi się do ludzkiej dobroci, ludzkiej uczciwości w szerokim znaczeniu tego słowa, do tego, żeby człowiek był dobry. To jest ustawa, którą z całą pewnością poprą w Polsce wszyscy dobrzy ludzie. Jestem o tym głęboko przekonany – powiedział prezes PiS.

Szczegóły projektu przedstawił Michał Moskal, przewodniczący forum młodych PiS-u. Znalazł się w nim m.in. zapis o zakazie hodowli zwierząt futerkowych czy ograniczenie uboju rytualnego.

– Zaczynając od humanitarnego traktowania, chcemy pokazać, że miarą naszego społeczeństwa jest to, jaką miarą traktujemy zwierzęta. Chcemy zaimplementować rozwiązania, które funkcjonują w Austrii, Wielkiej Brytanii czy Chorwacji, dlatego chcemy zakazać hodowli zwierząt futerkowych. Pozyskiwanie futer z reguły odbywa się w sposób okrutny, to ogromny ból i strach i podążanie za modą, która w obecnych czasach przestaje istnieć. Chcemy także ograniczyć ubój rytualny w Polsce na mocy ustawy, którą przygotowaliśmy, on będzie się odbywać w takim zakresie, jaki jest potrzebny na potrzeby związków wyznaniowych – mówił przewodniczący forum młodych PiS-u.

Przepisy przewidują także wprowadzenie częstszych kontroli dla schronisk. Z kolei Inspekcja Weterynaryjna miałaby dostać prawo do nakładania mandatów.

W myśl projektu zwierzęta nie będą mogły być trzymane stale na uwięzi. Chodzi np. o psy trzymane na krótkich łańcuchach.

Młodzieżówka PiS-u chce także zakazać wykorzystywania zwierząt na arenach cyrkowych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl