fot. pixabay.com

Problem z powolną cyfryzacją firm, urzędów i szkół

W okresie wybuchu pandemii koronawirusa firmy, urzędy i szkoły zmuszone były przejść w tryb pracy zdalnej. Mimo że już wróciliśmy do normalnego trybu życia, wciąż istnieje konieczność przyspieszenia cyfryzacji.

Dzięki temu, że w czasie pandemii zostały uruchomione środki komunikacji takie jak komunikatory elektroniczne, możliwe było dalsze funkcjonowanie administracji, szkół i wszelkiego rodzaju firm. Jednak te rozwiązania, jak podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Wiesław Paluszyński, nie były wystarczająco dopasowane.

– Włączenie komunikatora nie znaczy, że się dobrze uczy zdalnie uczniów. Niemniej jednak po długim okresie, kiedy w ogóle ten temat był niedostrzegany przez Ministerstwo Edukacji, sam z siebie pokazał, że jest istotny. Dzisiaj, gdy szkoły wróciły do normalnego nauczania, wszystkim się wydaje, że temat już jest nieistotny, a to jest nieprawda, że jest nieistotny – powiedział Wiesław Paluszyński.

Podłączenie szkół do szerokopasmowego internetu i zakup laptopów dla nauczycieli nie wystarczą w procesie cyfryzacji szkolnictwa. Podobne problemy dotyczą m.in. administracji.

– Cyfryzacja to pewna automatyzacja procesów, które przebiegają zarówno w administracji, jak i w firmach czy edukacji. Tutaj niestety niewiele się mogło zmienić, dlatego że to wymaga działań systemowych – wskazał prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Priorytetowym zadaniem jest kwestia zapewnienia bezpieczeństwa w sieci.

– Jeżeli wykorzystujemy te środki komunikacji elektronicznej do kwestii biznesowych w firmie, czy do podejmowania różnego rodzaju decyzji w ministerstwie, czy nawet do procesu edukacyjnego, żeby nikt go nam nie zakłócił, to tam te elementy bezpieczeństwa powinny być. Ich nie było – stwierdził Wiesław Paluszyński

Choć większość sektorów gospodarki notuje straty w wyniku pandemii koronawirusa, branża IT może na niej w dłuższej perspektywie zyskać. Według analityków wpłynie na to przede wszystkim ogromny wzrost zainteresowania oprogramowaniem i platformami mediów społecznościowych.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl