20 proc. mieszkańców Niemiec ma imigranckie pochodzenie

Co piąty mieszkaniec Niemiec jest imigrantem lub pochodzi z rodziny imigranckiej – podał dziś Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Odsetek takich osób zwiększył się w 2015 roku o 4,4 proc. do 21 proc. i jest najwyższy w powojennej historii Niemiec.

W zeszłym roku w liczących 81,4 mln mieszkańców Niemczech mieszkało 17 mln osób mających imigranckie pochodzenie. Krajami, z których pochodzi najwięcej migrantów, są Turcja, Polska i Federacja Rosyjska – czytamy w komunikacie opublikowanym dziś na stronie internetowej niemieckiego odpowiednika GUS.

Wielu imigrantów pochodzi też z krajów dostarczających Niemcom Zachodnim od lat 60. siły roboczej – Włoch i Grecji.

Z danych statystycznych wynika, że osoby o korzeniach imigranckich są z reguły młodsze niż rodowici Niemcy. Wśród dzieci poniżej piątego roku życia imigranci stanowią 36 proc., a wśród osób do 18 lat – jedną trzecią. Imigranci są natomiast gorzej wykształceni – znacznie częściej nie mają skończonej żadnej szkoły lub tylko szkołę podstawową. W przedziale wiekowym 25-35 lat trzy razy więcej imigrantów nie ma żadnego zawodu.

Autorzy statystyki zaznaczają, że sukcesy w nauce i zawodzie zależą w dużym stopniu od kraju pochodzenia. W grupie osób między 25 a 35 lat maturę miało 88 proc. imigrantów pochodzących z Chin i tylko 16 proc. osób pochodzących z Turcji.

Federalny Urząd Statystyczny uwzględnił w swoim badaniu osoby, które w momencie narodzin nie miały niemieckiego obywatelstwa oraz osoby, których przynajmniej jeden rodzic nie miał od urodzenia niemieckiego paszportu.

Badanie powstało na podstawie danych uzyskanych w wyniku przepytania przez ankieterów 1 proc. mieszkańców Niemiec. Federalny Urząd Statystyczny zastrzega, że w rzeczywistości liczba imigrantów może być jeszcze wyższa, gdyż dane nie obejmują uchodźców, którzy przybyli do Niemiec pod koniec zeszłego roku i zakwaterowani zostali w ośrodkach dla imigrantów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl