75 lat temu Niemcy dokonali największej egzekucji w Palmirach

75 lat temu w Palmirach k. Warszawy Niemcy dokonali największej egzekucji. Rozstrzelano wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej. W dniach 2021 czerwca 1940 roku zginęło 368 osób.

Niemcy rozpoczęli serię masowych egzekucji ludności cywilnej już w początku grudnia 1939 roku, realizując akcję AB – likwidację polskiej inteligencji. Od grudnia 1939 do lipca 1941 roku przeprowadzili w tym miejscu 21 egzekucji, w których zginęło prawie 2,2 tys. osób. W Niemieckich egzekucjach brały głównie udział oddziały SS i Policji Bezpieczeństwa, Sipo.

Dr Mieczysław Ryba, historyk podkreśla, że Palmiry kojarzą się z tzw. niemieckim Katyniem.

Pamiętajmy, że Palmiry są położone niedaleko Warszawy, a Warszawa była uznawana jako główne centrum polskiej inteligencji i polskich elit. Wyeliminowanie tzw. wrogów Rzeszy miało mieć charakter pozbawienia Polski „mózgu”. To wszystko łączyło się także z tzw. akcją AB, czyli akcją likwidacji warstw przywódczych, warstw kulturotwórczych, uznanych przez Rzeszę jako wrogów. Chodziło o zniszczenie nie tylko polskiego państwa, ale też polskiego narodu – tłumaczy prof. Mieczysław Ryba.

Na dzisiejszym cmentarzu znajdującym się w tym miejscu pochowanych jest 2 115 ofiar. Część ofiar udało się zidentyfikować. Pozostałe ofiary pozostają bezimienne.

Ofiary egzekucji upamiętnia Muzeum-Miejsca Pamięci Palmiry.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl