Polska będzie budować dwa wojskowe satelity

Polska zbuduje dwa satelity wojskowe. Pierwszy polski satelita znajdzie się na orbicie za ok. 8 lat. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”.

Studium wykonalności projektu ma być gotowe jeszcze w tym tygodniu. A ostateczna wersja przedsięwzięcia będzie znana w sierpniu. Wówczas zostanie rozpisany konkurs  na udział partnera zagranicznego, który z polskimi firmami stworzy konsorcjum.

Według założeń w pierwszym satelicie będzie kamera, która ma monitować obszar nawet do ok. 100 km. Natomiast drugi satelita będzie obejmować mniejszy obszar, ale o dwa  razy większej rozdzielczości.

Poseł Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony Narodowej powiedział, że jest to potrzebna inwestycja. Obawia się jednak, że MON szumnie zapowiada realizacje tego przedsięwzięcia ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne.

– Podejrzewam, że ogłoszenie, że pracują nad satelitą, że teraz będą wstępne warunki, a później szczegóły – przed wyborami okazuje się, że MON dostało takiego tempa w pracy, że tylko podziwiać. Szkoda tylko, że przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej nic się nie działo, a siły zbrojne mamy w takiej kondycji jakiej mamy. Natomiast jeśli rzeczywiście chodzi o pieniądze to myślę, że na to będą, jeżeli w ogóle dojdzie do realizacji tego projektu, o czym nie jestem do końca przekonany – podkreślił poseł Michał Jach.

Szacuje się, że jeden satelita kosztuje kilkaset milionów złotych. Najdroższym elementem będzie kamera.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl