fot. twitter.com/USAmbPoland

Ambasador USA w Polsce chce przeniesienia stacjonujących w Niemczech żołnierzy do Polski

Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce może przynieść zwrot, jeśli chodzi o relacje Ameryki z Niemcami. Ambasador USA w Polsce chce przeniesienia stacjonujących w Niemczech żołnierzy do Polski. W identycznym tonie wypowiedział się także ambasador Stanów Zjednoczonych w Niemczech.

Stany Zjednoczone są niezadowolone ze współpracy wojskowej z Niemcami. Wypowiedziana kilka lat temu przez prezydenta Donalda Trumpa negatywna ocena pod adresem Berlina jest ciągle aktualna. Niemcy nie wywiązują się ze swych zobowiązań wobec NATO i zbyt mało łożą na bezpieczeństwo. Ambasador Stanów Zjednoczonych w RFN ostrzegł Berlin przed możliwością przeniesienia amerykańskich żołnierzy do Polski.

– To naprawdę obraźliwe oczekiwać, że amerykański podatnik nadal będzie utrzymywał ponad 50 tys. Amerykanów – żołnierzy i cywilnej obsługi – w Niemczech, podczas gdy Niemcy wykorzystują pieniądze z nadwyżki handlowej na własne cele – stwierdził ambasador USA w Niemczech.

Słowa ambasadora USA w Niemczech to w istocie pytanie skierowane przez prezydenta Trumpa do władz w Berlinie, czy chcą być dalej strategicznym partnerem USA.

– Pamiętajmy, że w Niemczech stacjonuje ok. 50 tys. Amerykanów – 30 tys. wojska i 20 tys. w jednostkach pomocniczych – więc nadal Niemcy są tym głównym partnerem USA w Europie. To jest pytanie do rządu niemieckiego, czy nadal chcą pozostać tym głównym partnerem – mówił politolog Rafał Olszowski.

W 2019 roku Niemcy wydadzą na obronność ponad 1,3 proc. PKB. Wiele wskazuje na to, że zamiast podniesienia poziomu finansowania armii, Niemcy jeszcze go obniżą. Jeśli Amerykanie zdecydują się na jakieś transfery wojsk do Polski, to będą to raczej jednostki bojowe, których w Niemczech jest mniej – powiedział politolog Jakub Mizera.

– Większość stanowią wojska logistyczne. Są to jednostki drugorzutowe, które mają wspierać jednostki pierwszoliniowe bojowe w przypadku potencjalnego konfliktu. Zdecydowaną mniejszość stanowią jednostki bojowe. Jeśli doszłoby do przetransferowania żołnierzy, to spodziewałbym się raczej transferu jednostek bojowych, być może o sile batalionu czy grupy batalionowej – wyjaśnił Jakub Mizera.

Potwierdzeniem możliwości przeniesienia wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski jest wpis ambasador USA w Polsce na jednym z portali społecznościowych.

– W przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech – pisała Georgette Mosbacher.

Niemcy nie chcą także uczestniczyć w amerykańskiej misji wojskowej, która ma ochronić statki handlowe w Zatoce Perskiej przed irańskimi atakami.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl