fot. TV Trwam

Resort finansów proponuje wprowadzenie kas rejestrujących w postaci oprogramowania

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić kasy rejestrujące w postaci oprogramowania. Takie rozwiązanie mieliby stosować podatnicy VAT. Resort przygotował już w tej sprawie projekt rozporządzenia. W myśl dokumentu zastosowanie takich kas ma zachęcić przedsiębiorców do wyjścia z tzw. szarej strefy. Ma też wzmacniać uczciwą konkurencję.

Plusami tego rozwiązania mają być m.in. łatwa dostępność i obniżenie całkowitych kosztów posiadania kas rejestrujących. Kasy te będą posiadały funkcję przesyłu danych do systemu teleinformatycznego za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej. Zgromadzone dane będą służyć dla celów analitycznych i kontrolnych.

Te działania resortu włączają się w trwającą walkę rządu z tzw. mafiami VAT-owskimi – ocenił ekonomista prof. Zbigniew Krysiak.

– Kierunek jest dobry. Jeśli tak komunikuje Ministerstwo Finansów, żeby to oprogramowanie było jak najmniej uciążliwe, czyli to nie jest kwestia kas VAT-owskich czy jakiegoś dokładania pewnych kosztów czy też zwiększania czasu angażowania przedsiębiorcy, tylko one miałyby działać, tak jak ja rozumiem, na zasadzie pewnej możliwości dostępu przez urząd skarbowy czy system fiskalny po to, żeby identyfikować sytuację. Jednocześnie informacje pochodzące z tych systemów umożliwiałyby obserwowanie redukcji skali szarej strefy – wskazał prof. Zbigniew Krysiak.  

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących w postaci oprogramowania ukazało się już na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Uwagi do projektu można zgłaszać w ramach konsultacji do 28 sierpnia bieżącego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl