fot. pexels.com

VAT na gaz powróci do poziomu 23 procent

Od przyszłego roku VAT na gaz ponownie osiągnie poziom 23 procent. Wymaga tego od Polski Komisja Europejska. Aby ograniczyć skutki podwyżki, rząd zapowiada refundację podatku dla najuboższych. Równocześnie zamrożone będą ceny błękitnego paliwa. Ustawa przyjęta przez Sejm czeka na rozpatrzenie przez Senat.

Zerowa stawka VAT na gaz wykorzystywany do ogrzewania domów będzie obowiązywała do końca roku. Na przedłużenie tarczy antyinflacyjnej w tym zakresie nie zgadza się Komisja Europejskiej. VAT na gaz powróci do pierwotnej stawki, czyli 23 procent. Równocześnie rząd zamrozi cenę błękitnego na poziomie z tego roku. Koszt jednej megawatogodziny wynieść ma około 200 złotych. Przepisy przyjął już Sejm.

– W tej chwili projekt jest w Senacie. Liczymy, że Senat szybko go rozpatrzy, żeby jak najszybciej mógł wejść w życie – powiedział rzecznik rządu, Piotr Müller.

Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowane jest na 14 grudnia. Rząd wyraził nadzieję, że senatorowie szybko zakończą pracę nad ustawą i trafi ona do prezydenta.

Dr Artur Bartosiewicz, ekonomista z SGH w Warszawie, zaznaczył, że odbiorców czekają podwyżki.

– Musimy podnieść VAT, a podatek wpłynie na zwiększenie ceny. Przedsiębiorcy będą mogli sobie VAT odliczać, bo takie są mechanizmy związane z funkcjonowaniem tego podatku, ale ostateczny odbiorca – gospodarstwa domowe – poniesie koszty związane z podwyżką – zwrócił uwagę.

Podwyżki będą zależne głównie od zużycia.

– W zależności od zużycia rocznego, będzie to minimum 16-17 procent, ale w porywach do 20 procent – wskazał dr Jarosław Wąsowicz, ekonomista.

Aby zminimalizować koszty podwyżki podatku, rząd zapowiedział refundację VAT za gaz dla najbiedniejszych. O szczegółach poinformowała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska.

– Osoby szczególnie wrażliwe, te najbardziej wrażliwe ekonomicznie (ta sama grupa, która dostawała dodatki osłonowe) dodatkowo zostaną objęte możliwością zwrotu VAT, który jest doliczany do faktury – mówiła wiceminister.

Zwrot będzie uwarunkowany dochodem. Dla jednoosobowego gospodarstwa domowego nie może być wyższy niż 2 100 zł netto. W przypadku większych gospodarstw nie może to być więcej niż 1 500 zł netto na osobę.

VAT na gaz wzrośnie do 23 proc., choć Komisja Europejska dopuszcza wysokość podatku dla tego paliwa na minimalnym poziomie 5 procent. Opozycja przekonuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości powraca do pierwotnej stawki VAT, gdyż chce podreperować budżet państwa.

– Podejrzewam, że panu premierowi brakuje trochę środków finansowych – stwierdził Wiesław Szczepański z Lewicy.

– Mamy duży, gigantyczny kryzys budżetu państwa, który jest wywołany m.in. wszystkimi tarczami, dodatkami, które są kierowane w różnych sektorach do obywateli polskich – zaznaczyła Anna Bryłka z Konfederacji.

Wpływ na ostateczną cenę błękitnego paliwa w Polsce ma też sytuacja na rynkach. Niedawno Komisja Europejska zaproponowała, aby wprowadzić limit cenowy na gaz sprowadzany do Unii Europejskiej.

– Bardzo o to walczyliśmy. 15 krajów w koalicji, którym przewodniczyła m.in. Polska, walczyło o to, aby zablokować ceny na rynku europejskim – mówiła wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Polska nie akceptuje ceny zaproponowanej przez Komisję Europejską. Proponowane 275 euro za megawatogodzinę jest dużo wyższe niż obecne ceny gazu na rynkach. Maksymalny pułap musi być dużo niższy – przekonywał dr Robert Golej, ekonomista.

– Wtedy można byłoby mówić o realnym wpływie na ceny na poszczególnych rynkach – wskazał ekspert.

Limit cen gazu w Unii Europejskiej ma ograniczyć ceny surowca, jednocześnie zmniejszając wpływy do rosyjskiego budżetu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl