MF wyemituje obligacje kierowane na chiński rynek

Ministerstwo Finansów chce wyemitować obligacje skarbowe skierowane na chiński i amerykański rynek. Liczy, że przyciągnie to nowych inwestorów, którzy zainteresują się także obligacjami sprzedawanymi w kraju.

Jak napisał „Dziennik Gazeta Prawna”, trwają prace formalne i proceduralne do przygotowania emisji obligacji denominowanych w juanach i dolarach. Emisji ma towarzyszyć tzw. swap, czyli wymiana walut. W przypadku obligacji w juanach, Polska otrzymałaby walutę euro.

Prof. Jerzy Żyżyński (poseł PiS) podkreśla, że Polska potrzebuje kapitału, aby wesprzeć własny rozwój i sfinansować deficyt budżetowy.

– Nie w całości jesteśmy w stanie deficyt budżetowy, mimo wszystko, sfinansować na rynku krajowym, chociaż do tego powinniśmy oczywiście dążyć. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem zadłużania się państwa za granicą – czyli budżet nie powinien być zależny od ewentualnych skutków spadku wartości złotego. Nie budżet. Natomiast przyciąganie prywatnych inwestorów z Chin też jest jak najbardziej wskazane. Pamiętajmy, że Chiny mają olbrzymią nadwyżkę handlową i chcą gdzieś lokować te swoje pieniądze – zwraca uwagę profesor.

Z ustawy budżetowej wynika, że potrzeby pożyczkowe finansowane za granicą na ten rok mają wynieść 23,5 mld zł z ponad 74,5 mld zł. Obecnie dług w obcych walutach wynosi 35 proc. zadłużenia Skarbu Państwa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl