Protest opozycji przeciwko projektowi dot. ochrony polskiej ziemi

Przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi protestowali w Warszawie politycy PSL-u, PO i tzw. KOD-u. Ludowcy podnoszą, że projekt ustawy zbyt mocno ingeruje w prywatną własność. PiS podkreśla, że chroni grunty przed spekulacyjnym obrotem.

Oponenci rządu w środę spotkali się przed pomnikiem Wincentego Witosa na Placu trzech Krzyży. Następnie przeszli przed Sejm.

Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski podkreśla, że nowelizacja nie narusza prawa dziedziczenia i zbywania ziemi na rzecz osoby bliskiej. Wiceminister dodał, że ta ustawa jest odpowiedzią na protesty rolników.

– To rolnicy domagali się, już nie prosili, ale żądali: „zatrzymajcie wykup polskiej ziemi, niech ta polska ziemia zostanie przeznaczona dla polskich rolników”. I ta ustawa to reguluje. Zarzut, że wstrzymujemy na pięć lat możliwość kupna polskiej ziemi to jest obłuda. Rolnicy prosili: „zróbcie z tego dzierżawy”. To jest trwała forma zagospodarowania, to jest zapisane w projekcie tej ustawy i to będziemy robić. Zmieniamy w sposób zasadniczy ochronę polskiej ziemi – mówił wiceminister Zbigniew Babalski.

Poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa zastanawia się nad tym, jaki cel miało PSL w zorganizowaniu manifestacji w Warszawie.

– Jeżeli to robi z przyczyn tylko i wyłącznie politycznych, bo jest opozycją to jest to sprawa tylko czysto polityczna. Ale ja się zastanawiam głębiej: dlaczego dzisiaj tak mocno PSL broni sprzedaży ziemi a nie broni polskiej ziemi przed obcokrajowcami. Myślę, że tutaj problem leży głębiej. Wielu tzw. słupów kupiło ziemię i czekało na 1 maja 2016 roku, żeby przekazać tę ziemię tym, którzy dali na to pieniądze, obcokrajowcom. A ta ustawa zabezpieczy przed tym – stwierdził poseł Robert Telus.

PiS w swojej ustawie dopuszcza sprzedaż ziemi tylko rolnikom indywidualnym. Gospodarz po kupnie gruntu, nie będzie mógł go sprzedać przez 10 lat. Zgodę na zbycie ziemi przed tym terminem będzie mógł wydać sąd.

Zakaz sprzedaży nie obejmie gruntów, które mają mniej niż jeden hektar.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl