Nowy projekt ustawy o gruntach

Już 1 października mogą wejść w życie przepisy, na mocy których użytkowanie wieczyste zostanie przekształcone we własność. Przedstawiciele resortu budownictwa szacują, że skorzysta na tym ok. 1,5 mln użytkowników wieczystych.

Projekt ustawy dotyczący gruntów między innymi pod budownictwem wielorodzinnym, pod domami jednorodzinnymi i lokalami usługowymi, które są w budynkach mieszkalnych. W poprzednich kadencjach o zniesienie użytkowania wieczystego wnioskowała poseł Gabriela Masłowska. Poprzedni rząd nie zajął się jednak tą kwestią.

Doktor nauk ekonomicznych zwraca uwagę, że opłaty za użytkowanie bardzo często są wręcz horrendalne.06

– Jest w tej chwili sytuacja sprzyjająca, mamy większość parlamentarną i próbujemy tę kwestię uregulować dla dobra Polaków. Chodzi o to, żebyśmy płacąc naszą opłatę za grunt – byli jego właścicielami. Będzie to przekształcenie odpłatne – zakończyła Gabriela Masłowska.

Tzw. opłata przekształceniowa ma wynosić 20 rocznych opłat za użytkowanie wieczyste i może być rozłożona na 20 lat.         Po tym czasie właściciel gruntów nie będą już musieli wnosić opłat. Zgodnie z projektem będzie można spłacić całość w jednej racie, a wtedy właściciel dostanie od Skarbu Państwa 50 proc. ulgi. Projekt już wkrótce ma zostać przyjęty przez rząd.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl