Projekt dot. sprzedaży państwowej ziemi trafi pod obrady rządu

Rząd na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się projektem ustawy wprowadzającym pięcioletni zakaz sprzedaży państwowej ziemi. Autorem ustawy jest resort rolnictwa, który w ubiegłym roku wstrzymał przetargi na sprzedaż państwowych gruntów.

Ustawa ma zapobiec nieograniczonemu wykupowi ziemi przez obcokrajowców.

W myśl projektu podstawową formą użytkowania państwowych gruntów ma być wieloletnia dzierżawa. Rolnikom indywidualnym będzie przysługiwało prawo pierwokupu. Takie prawo będzie miała też Agencja Nieruchomości Rolnych. Projekt nowej ustawy wyeliminuje także różne sposoby obejścia obecnych przepisów, które pozwalały na przejmowanie ziemi.

– Wykorzystywano zapisy Kodeksu cywilnego, np. przenosząc własność nieruchomości rolnych przez sztucznie stworzoną windykację, że ktoś jest zadłużony, a tego długu praktycznie nie ma – to wszystko eliminujemy w tej ustawie i dlatego szereg środowisk, które realizowało tego typu działania, jest temu przeciwne – poinformował Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Poseł Dariusz Bąk z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił, że sprawa wykupu polskiej ziemi nie została rozwiązana przez wiele lat.

– Polscy rolnicy są zainteresowani przede wszystkim tym, aby ziemia była w obiegu między polskimi gospodarzami, a nie tak, jak było dotychczas, że  tutaj były jakieś dziwne transakcje na podstawione osoby. Miały miejsce jakieś procedery. Zresztą były też strajki. Jak wiemy, w tym czasie do 1 maja 2016 roku nie będzie swobodnego obrotu ziemią rolną w Polsce. Uważam, że polscy rolnicy po tych zmianach w ustawie – która musi wejść przed 1 maja 2016 roku, a w tej chwili już zajął się tym rząd – mogą być spokojni –  powiedział poseł Dariusz Bąk.

Najgłośniej protestowali rolnicy z Pomorza Zachodniego. Wielokrotnie wyjeżdżali ciągnikami na ulice. Ich obawy potwierdził raport Naczelnej Izby Kontroli, z którego wynikało, że obcokrajowcy i spółki z obcym kapitałem nabyły tysiące hektarów państwowej ziemi.

Ministerstwo Rolnictwa chce uszczelnić obrót ziemią do 1 maja 2016 roku. Wtedy upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców.

 RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl