Prezydent podpisał ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, mającą utrudniać wykup ziemi przez cudzoziemców. Ustawa, którą od rządu przejęło Polskie Stronnictwo Ludowe, ogranicza obrót ziemią rolniczą także polskim gospodarzom – podnosi rolnicza „Solidarność”.

Rozwiązania zakładają maksymalną powierzchnię rodzinnego gospodarstwa rolnego. Ograniczony ma być także podział gospodarstw rolnych i wprowadzony ich rejestr.

Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący rolniczej „Solidarności”, podkreśla, że spółki prawa handlowego w dalszym ciągu będą mogły nabywać polską ziemię.

– Są słupy, różnego rodzaju kombinacje, dzięki którym będzie można to obchodzić. Obawiam się, że ta ustawa nie zabezpiecza przed masowym wykupem ziemi przez spółki. Nie mówię już o spółkach obcego kapitału, ale o spółkach prawa handlowego, spółki akcyjne. To jest najbardziej niebezpieczne. Apelujemy do kandydatów na posłów i senatorów, aby mówili o tym i uczulali Polaków w swojej kampanii. Będziemy głosować na tych ludzi, którzy będą czuli tę ustawę, będą czuli jej wady – mówi Zbigniew Obrocki.

Ustawa wejdzie w życie na początku przyszłego roku. Po 1 maja 2016 r., zgodnie z europejskim prawem, cudzoziemcy będą mogli nabyć polską ziemię bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na jej zakup. Wówczas zakończy się okres przejściowy, wynegocjowany przy wchodzeniu Polski do Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl