Andrzej Duda spotkał się z Gauckiem i Merkel

Jednym z pierwszych punktów wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Niemczech było spotkanie z prezydentem Joachimem Gauckiem. Na wspólnej konferencji prasowej Gauck podkreślił, że Polska to ważny partner Niemiec w Unii Europejskiej i NATO.

Prezydent Niemiec zapewnił, że jego kraj jest zainteresowany wzmocnieniem współpracy naszych państw.

Pozytywnie wypowiedział się w tej kwestii także Andrzej Duda – prezydent wskazywał na wspólny cel Polski i Niemiec, jakim jest budowanie bezpiecznej Europy.

Jestem przekonany, że działając razem, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo w przestrzeni europejskiej. Jesteśmy także w stanie dążyć do tego, aby na szczycie NATO w przyszłym roku w Warszawie zostały podjęte dobre i konstruktywne decyzje, które będą budowały nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale bezpieczeństwo rzeczywiste – mówił prezydent Polski.

Duda zaznaczył, że jedną z ważnych kwestii w relacjach między krajami są sprawy mniejszości niemieckiej w Polsce, a także Polaków mieszkających w Niemczech.

Prezydent Polski ocenił, że kwestia nauki języka ojczystego przez mniejszość niemiecką w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech wymaga „pewnej aktywności, dokonania pewnych korekt”.

O godz. 15.15 Andrzej Duda spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. Jak podkreślił, rozmowa dotyczyła kwestii bezpieczeństwa, przyszłości NATO, Unii Europejskiej oraz uchodźców. Były to konstruktywne rozmowy – ocenił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Niemczech. To jego pierwsza podróż jako głowy państwa do naszych zachodnich sąsiadów.

RIRM/PAP

drukuj