Stany Zjednoczone za transformacją w Syrii i odejściem Asada

USA potwierdzają swe zaangażowanie na rzecz procesu politycznej transformacji w Syrii, która oznaczałaby odejście reżimu Baszara el-Asada – oświadczył amerykański Departament Stanu w dzisiejszym komunikacie po rozmowach o syryjskim konflikcie w Moskwie.

„Stany Zjednoczone pozostają mocno zaangażowane na rzecz wypracowania rzeczywistej, negocjowanej transformacji politycznej”, która oznaczałaby „odejście reżimu Baszara el-Asada” i która „zakończyłaby przemoc” – podkreślono w oświadczeniu po spotkaniu amerykańskiego wysłannika z przedstawicielami władz rosyjskich.

Amerykański resort dyplomacji ocenił, że „trwające nadal rządy Asada podsycają ekstremizm i zaostrzają napięcia w regionie”. Z tego powodu – jak zaznaczono – zmiana polityczna „nie tylko jest konieczna dla dobra narodu syryjskiego, ale też stanowi istotny element walki z ekstremistami”.

Szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow w połowie sierpnia mówił, że traktowanie odejścia prezydenta Asada jako warunku wstępnego rozwiązania politycznego w Syrii jest „dla Rosji nie do przyjęcia”.

Z kolei w środę prezydent Rosji Władimir Putin mówił, że państwa bliskowschodnie powinny połączyć siły w walce z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). Podkreślił wówczas, że w skład „antyterrorystycznego frontu kluczowych graczy międzynarodowych tego regionu” powinna wchodzić Syria. W czerwcu 2014 islamiści z IS proklamowali sunnicki kalifat na zdobytych terenach w Syrii i sąsiednim Iraku.

W Syrii od ponad czterech lat trwa wojna domowa, w której według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka – organizacji z siedzibą w Wielkiej Brytanii i dysponującej siecią informatorów w Syrii – zginęło już 240 tys. ludzi.

PAP/RIRM

drukuj