Łódź: Wystawa o niemieckiej zbrodni na polskich profesorach we Lwowie

Wystawę o niemieckiej zbrodni na polskich profesorach we Lwowie w czasie II wojny światowej będzie można oglądać od wtorku w Łodzi. Wydarzenie wpisuje się w działalność funkcjonującego przy łódzkim IPN Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

Ekspozycja prezentowana będzie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego.

Wystawa „Kaźń profesorów lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941” została przygotowana przez oddział IPN we Wrocławiu przy współpracy Politechniki Wrocławskiej w 70. rocznicę mordu. W Łodzi pokazana zostanie planszowa wersja pierwowzoru, który był prezentowany w plenerze (na placu przed Bazyliką Mniejszą pw. św. Elżbiety we Wrocławiu) – mówi Marzena Kumosińska z IPN w Łodzi.

Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz. Poszczególne moduły poświęcone są m.in. miejscu Lwowa na przedwojennej mapie Polski oraz działaniom okupantów zmierzającym do likwidacji polskich elit. Ważną częścią ekspozycji są plansze ze zdjęciami i biogramami zamordowanych osób.

W nocy z 3 na 4 lipca 1941 r. Niemcy aresztowali i zamordowali na Wzgórzach Wuleckich kilkudziesięciu profesorów z Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i Politechniki Lwowskiej z rodzinami. Wśród ponad 40 zamordowanych osób był m.in. pisarz, tłumacz i lekarz Tadeusz Boy-Żeleński, kierownik Zakładu Stomatologii Uniwersytetu Jana Kazimierza prof. Antoni Cieszyński oraz kierownik Katedry Miernictwa Politechniki Lwowskiej prof. Kasper Weigel.

Wystawę będzie można oglądać do 28 czerwca.

PAP/RIRM

drukuj