#GermanDeathCamps: Walka z kłamstwem historycznym. Wielka akcja w internecie

Od kilku dni polscy internauci wręcz bombardują konta niemieckiej telewizji ZDF na portalach społecznościowych. Masowo umieszczają tam grafiki i wpisy przypominające o niemieckiej odpowiedzialności za obozy śmierci. To reakcja na niepełne wykonanie wyroku polskiego sądu, który nakazał stacji przeprosiny za użycie określenia „polskie obozy śmierci”.

Jest rok 2013. Niemiecka telewizja publiczna ZDF na swoim portalu internetowym pisze o „polskich obozach zagłady: Majdanek i Auschwitz”. Kłamstwo to oburzyło byłego więźnia obozu Auschwitz Karola Tendera, który pozwał niemiecką telewizję. Karola Tenderę reprezentuje w sądzie mecenas Lech Obara.

– Jest to tak zwany fałszywy kod pamięci. Te trzy słowa mają wdrukować w świadomość każdego czytelnika, zwłaszcza nieuświadomionego fałszywy obraz historii – mówił Lech Obara, prezes stowarzyszenia „Patria Nostra”.

W sprawie zapadły przed krakowskimi sądami dwa wyroki. W efekcie ZDF miała przeprosić Pana Karola Tenderę za użycie nieprawdziwego i fałszującego historię narodu Polskiego określenia.

Niemiecka telewizja umieściła na stronie internetowej przeprosiny, ale w mało widocznym miejscu i z tytułem „Przeprosiny Karola Tendery”, który niewiele mówił przeciętnemu niemieckiemu czytelnikowi o jaką chodzi sprawę.  Mimo wezwania o prawidłowe wykonanie wyroku ZDF nie poprawiła błędu. Dlatego wielu internautów wzięło sprawę w swoje ręce – mówi Marcin Włodkowski, internauta i narodowiec.

Najpierw przygotowano w wersji angielskiej szereg sugestywnych grafik mówiących wprost: kto jest ofiarą, a kto agresorem. Między innymi takie: „Miliony straciło życie w niemieckich obozach śmierci”. „Niemieckie obozy śmierci, nie polskie. Pamiętaj”. „Nie myl ofiary z mordercą. Nazistowskie Niemieckie obozy śmierci. Nigdy Polskie.

– Wklejamy tą grafikę na stronę Fecebook-a niemieckiej telewizji publicznej ZDF z odpowiednim Tagiem #germanseathcamps – mówi Marcin Włodkowski.

Wielu internautów grafiki wkleja także na konto Twitter-owe ZDF. Dołączają je w komentarzach pod każdym wpisem. ZDF nie jest w stanie tego zablokować, mimo że próbę taką podjęto na stronie Facebook-owej. Akcja ma szeroką skalę.

Powstały specjalne hasztagi #GermanDeathCamps, #GermanNotNazi, #GermanNotPolish.

Grafiki trafiają także na konta Twitterowe innych niemieckich mediów. Takie akcje są potrzebne – mówi historyk dr Robert Derewenda.

– Młodzi Niemcy bardzo często nie mają pojęci, poza tym, co się dowiedzą ze szkoły o obozach koncentracyjnych i o całym bestialstwie wojny. Wobec tego trzeba znaleźć pewne środki, które dotrą do młodzieży – mówi dr Robert Derewenda, historyk.

Niemcy nie mogą nigdy zdjąć z siebie odpowiedzialności za II wojnę światową i ogrom cierpień, jakie wyrządzili Polakom i innym narodom – mówi Kazimierz Piechowski, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

– Oni są tacy, że nie tylko człowieka obcego tzn. nie Niemca, tylko obcego potrafią wykorzystać. Ale gdyby tylko to – mój Boże – niewolnictwo, ale oni potrafili zabijać – mówi Kazimierz Piechowski.

 

TV Trwam News/RIRM

 

 

drukuj