fot. PAP/Andrzej Grygiel

Śląskie: IPN zachęca do odwiedzania miejsc pamięci ofiar niemieckich obozów

Katowicki IPN zachęca do zapalenia dziś zniczy i składania kwiatów w miejscach pamięci ofiar niemieckich nazistowskich obozów. W woj. śląskim jest blisko 30 takich miejsc – pomników, grobów i tablic pamiątkowych.

14 czerwca, w rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz, obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, uchwalony przez Sejm 8 czerwca 2006 r.

„Wszystkich pragnących wraz z nami uczcić pamięć ofiar zbrodni niemieckich, zachęcamy do zapalenia zniczy oraz złożenia kwiatów w miejscach pamięci 14 czerwca 2020 r. – w 80. rocznicę pierwszego masowego transportu, który przybył do Auschwitz z Tarnowa” – powiedziała Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN.

Dyrektor tego oddziału Andrzej Sznajder oraz przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego złożą dziś kwiaty i zapalą znicze przy pomniku poświęconym więźniarkom i więźniom politycznym oraz wszystkim zamordowanym, zmarłym w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych na terenie Europy w latach II wojny światowej, usytuowanym na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.

Pracownicy katowickiego IPN oraz przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, a także harcerze złożą też kwiaty przy pomniku poświęconym więzionym, zamęczonym i zamordowanym w KL Auschwitz z regionu Beskidów – na cmentarzu przy ul. Karpackiej.

Informację na temat miejsc upamiętniających ofiary niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady w woj. śląskim można znaleźć na stronie katowickiego IPN. Wykaz został sporządzony przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach na podstawie Ewidencji Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego, kart ewidencyjnych miejsc pamięci narodowej oraz informacji i fotografii przesłanych przez poszczególne samorządy.

Na przykład w Będzinie jest pomnik upamiętniający tamtejszych Żydów wywiezionych i wymordowanych przez Niemców w latach 1939-1945. Znajduje się on w miejscu getta, po którego likwidacji Żydzi zostali wywiezieni do KL Auschwitz. W tym samym mieście głaz z tablicą upamiętnia więźniów podobozu „Lagischa” KL Auschwitz w Łagiszy zamordowanych w latach 1941-1945. Pomnik w Bielsku-Białej poświęcony jest więzionym, zamęczonym i zamordowanym w KL Auschwitz osobom z regionu Beskidów. W Chorzowie można zapalić znicz przy grobie zbiorowym więźniów podobozu „Bismarckhuette” KL Auschwitz w Chorzowie Batorym.

W Czechowicach-Dziedzicach po wojnie został wzniesiony pomnik dla uczczenia pamięci zamordowanych przez hitlerowców więźniów podobozu „Tschechowitz II” KL Auschwitz, a w Czeladzi – pomnik poświęcony mieszkańcom tego miasta, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej, między innymi w obozach koncentracyjnych. W pomniku znajduje się urna z prochami zamordowanych w obozie KL Auschwitz-Birkenau. W Jaworznie jest pomnik, wybudowany na zbiorowym grobie wojennym więźniów podobozu „Neu-Dachs” KL Auschwitz, rozstrzelanych 17 stycznia 1945 roku, a w Kobiórze obelisk upamiętniający więźniów podobozu „Kobier”.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci IPN poleca też internetowy wykład o pierwszym transporcie więźniów do Auschwitz. Historię pierwszego masowego transportu, który przybył do Auschwitz z Tarnowa 14 czerwca 1940 r., przedstawia Ewelina Małachowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Wykład można obejrzeć [tutaj] .

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl