Zmiany w ustawie o pracownikach państwowych

PiS szykuje zmiany w ustawie o pracownikach państwowych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. W obecnej formie trudno jest im wypowiedzieć umowę.

Zgodnie zaś z przygotowywaną nowelizacją dyrektorom i ich zastępcom wygasną stosunki pracy, a o ich dalszym zatrudnieniu zadecydują szefowie urzędów państwowych.

Zmiany miałaby objąć m.in. pracowników Kancelarii Prezydenta, Sejmu i Senatu oraz Sądu Najwyższego, IPN-u oraz biur Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich czy KRRiT.

Poseł Józefa Hrynkiewicz z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zwraca uwagę, że zmiany są konieczne. Dodaje, że projekt zmian powstał już kilka lat wcześniej, ale został zarzucony.

– To jest ustawa z 1982 roku, więc każda ustawa, która powstawała w innych warunkach i w innych okolicznościach zwykle jest słabo dostosowana i ta ustawa o pracownikach państwowych tak samo. O tym żeby ją zmienić mówiło się bardzo poważnie w 2005 i 2006 roku. Jakoś tam prace zostały wstrzymane, potem zarzucone, dlatego też te prace zostały podjęte. Należy wyrazić taką nadzieję, że wszystkie te sprawy zostaną uregulowane. Po tym, jak się te prace zakończą, będziemy wiedzieć jakiego one nabiorą kształtu. Teraz jest za wcześnie mówić o tym, jakie rozwiązania zostaną wypracowane – zaznacza Józefa Hrynkiewicz.

Według szacunków w Polsce, w administracji publicznej pracuje blisko ok. 445 tys. osób. W urzędach państwowych liczba ta sięga 70. tysięcy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl