Zmarł senator Henryk Górski

W poniedziałek zmarł senator Prawa i Sprawiedliwości Henryk Górski. W Senacie zasiadał już trzecią kadencję. Informację o śmierci senatora podano na stronie internetowej Senatu.

Henryk Górski miał 65 lat.Urodził się 9 lutego 1949 r. w Górkach Grubakach na Mazowszu. Od młodości związany był z rolnictwem. Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej Senatu, w 1980 r. ukończył studia na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a w 2000 r. – studia podyplomowe na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym tej uczelni. Od 1965 r. pracował we własnym gospodarstwie rolnym.

W latach 1976-1977 był kierownikiem Spółdzielni Kółek Rolniczych w Korytnicy, a w okresie 1981-1982 – nauczycielem w Górkach Grubakach. Był działaczem NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. W latach 1990-2005 był wójtem gminy Korytnica, a w latach 1994-2002 był też radnym tej gminy (w 1998 roku został wybrany z list AWS).

W wyborach do Senatu kandydował po raz pierwszy w 1993 roku jako przedstawiciel Zjednoczenia Polskiego (ugrupowanie utworzone przez byłych działaczy Porozumienia Centrum i Ruchu dla Rzeczypospolitej). Wówczas nie uzyskał mandatu. W 2005 roku kandydował do Senatu z okręgu siedleckiego jako kandydat PiS i uzyskał mandat.

W Senacie VI kadencji (2005-07) był zastępcą przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz członkiem Komisji Obrony Narodowej. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat senatorski, otrzymując 99 902 głosy. W VII kadencji Senatu (2007-11) pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej i był członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W wyborach w 2011 roku w nowym jednomandatowym okręgu po raz trzeci został wybrany na senatora, uzyskując 46 999 głosów. W obecnej, VIII kadencji Senatu pracował w Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Górski zasiadał w Radzie Politycznej PiS, w VI, VII i VIII kadencji Senatu był też członkiem klubu senackiego PiS.

 Miał żonę i troje dzieci. W Senacie reprezentował okręg wyborczy nr 47, obejmujący powiaty: garwoliński, miński i węgrowski. Zgodnie z przepisami w ciągu trzech miesięcy od stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora prezydent zarządza przeprowadzenie wyborów uzupełniających do Senatu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl