M. Dworczyk: PiS prowadzi rozmowy koalicyjne w kilku województwach na różnych szczeblach

Prawo i Sprawiedliwość prowadzi rozmowy koalicyjne na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim w kilku województwach, m.in. śląskim i mazowieckim – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Na antenie TVP polityk podkreślił, że jego partia jest zdeterminowana w tej kwestii, ale wychodzi z założenia, że samorządowcy powinni sami decydować, jakie zawierają koalicje i z kim chcą współpracować.

Wczoraj PiS podpisało umowę koalicyjną na Dolnym Śląsku z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Dzięki niej wezmą oni odpowiedzialność za skonstruowanie zarządu oraz prezydium sejmiku województwa dolnośląskiego. Na 36 mandatów PiS ma w nim 14, a jego nowi koalicjanci 6.

Bezpartyjni Samorządowcy, przystępując do porozumienia, kierowali się interesem Dolnego Śląska – mówił na konferencji prezydent Lubina Robert Raczyński.

– Porozumienie dotyczy regionalnych spraw gospodarczych i rozwoju Dolnego Śląska. Część z Państwa miała przekaz taki, że mówiliśmy o tym, że kluczem do porozumienia musi być ustępstwo ze strony rządu, jeśli chodzi o podatek miedziowy. W porozumieniu zawarta jest klauzula, że ten podatek zostanie zmniejszony o 15 proc. od 1 kwietnia, co bardzo nas satysfakcjonuje, bo chyba nie muszę tłumaczyć, że to podatek, który poważnie dewastuje zagłębie miedziowe i wszystkie budżety na Dolnym Śląsku, również budżet województwa. Naszym celem jest zawarcie koalicji, która daje możliwość rozwoju Dolnego Śląska. Cieszę się, że wszystkie strony ustąpiły z pewnych swoich oczekiwań, bo na tym polega dialog – podkreślił Robert Raczyński.

PiS liczy na to, że Dolny Śląsk będzie dobrym przykładem współpracy ponadpartyjnej.

Dziś partia przystąpiła do kolejnej koalicji z Zamojskim Stowarzyszeniem Samorządowym w radzie powiatu zamojskiego w województwie lubelskim. Jutro Komitet Polityczny PiS zatwierdzi natomiast kandydatury na marszałków województw, w których partia ma samodzielną większość.

RIRM

drukuj