Para prezydencka rozpoczęła wizytę w Kazachstanie

Od oficjalnego powitania przez prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa rozpoczęła się wizyta pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w tym kraju. Celem wizyty jest m.in. zacieśnianie polsko-kazachstańskich relacji gospodarczych.

Po ceremonii powitania w Pałacu Prezydenckim w Astanie prezydenci udali się na rozmowę w wąskim gronie. Po niej dojdzie do spotkania delegacji obu państw oraz podpisania umów w obecności szefów państw.

Współpraca gospodarcza to główny temat wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kazachstanie. W ocenie szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego zeszłoroczna wizyta w Polsce prezydenta Nazarbajewa dała impuls do wzajemnego otwarcia się na partnerstwa biznesowe, co przekłada się na wzrost obrotów handlowych w ciągu ostatniego roku.

„Chcemy podtrzymywać i rozwijać ten pozytywny trend, który w ostatnim roku ujawnił się w relacjach gospodarczych z Kazachstanem” – powiedział PAP Krzysztof Szczerski. Przypomniał, że Polska i Kazachstan stanowią ważne punkty łączące Azję z Europą.

Wątkiem politycznym rozmów w Astanie ma być polskie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Prezydenci Andrzej Duda i Nursułtan Nazarbajew wezmą także w środę udział w Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym, podczas którego dojdzie do podpisania kolejnych umów dotyczących współpracy pomiędzy oboma krajami. Forum odbędzie się na marginesie wystawy Expo, która potrwa w Astanie do 10 września.

Jeszcze w Pałacu Prezydenckim w obecności Andrzeja Dudy i Nursułtana Nazarbajewa porozumienia ze stroną kazachstańską podpiszą w imieniu polskiego rządu: minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Para prezydencka w środę złoży także wizytę w muzeum pamięci ofiar represji AŁŻIR, mieszczącym się na terenie dawnego łagru dla kobiet.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda będą przebywać w Kazachstanie do piątku. W czwartek prezydent będzie gospodarzem Narodowego Dnia Polskiego na wystawie Expo w Astanie. Para prezydencka spotka się również z Polakami mieszkającymi w Kazachstanie.

W 2016 roku Polska zajęła 14. pozycję pod względem wartości eksportu do Kazachstanu, 7. – wśród krajów UE. Wyprzedzają nas Chiny, Niemcy, USA, Korea Południowa, Japonia, Włochy, Holandia, Francja, Turcja, Ukraina, Rosja, Uzbekistan i Białoruś.

W ubiegłym roku wymiana handlowa osiągnęła wartość blisko 760 mln dolarów, o blisko 33 proc. mniej niż w 2015 roku. Spadek ten wpisał się w ogólną tendencję spadkową dotyczącą relacji gospodarczych Kazachstanu i związany był z niestabilnością geopolityczną w bezpośredniej bliskości Rosji oraz zawirowaniami w kazachstańskiej gospodarce, w tym m.in. ze znaczącym spadkiem wartości miejscowej waluty.

Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która odpowiada za promocję polskiej gospodarki na wystawie Expo w Astanie, w tym roku odnotowany został wzrost obrotów. Jak podała PARP, eksport z Polski do Kazachstanu w pierwszych pięciu miesiącach obecnego roku wyniósł 116,1 mln dolarów i wzrósł w stosunku do analogicznego okresu w ostatnim roku o 14,2 mln dolarów.

Obecnie w Kazachstanie działa ok. 190 polskich podmiotów gospodarczych.

PAP/RIRM

drukuj