fot. sxc.hu

Grunty do 0,5 ha odrolniane przez samorząd?

PO chce, by grunty klas I-III o powierzchni do 0,5 ha odrolniane były przez samorząd. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych złożony w Sejmie przez PO zakłada, że minister rolnictwa będzie musiał odrolniać tylko zwarte grunty rolnicze klas I-III przekraczające powierzchnie 0,5 ha.

Decyzje o odrolnianiu gruntów tych klas o mniejszej powierzchni będzie mógł podejmować samorząd. Dodatkowo PO chce wpisać do ustawy definicje „zwartego obszaru”, a także „celu użyteczności publicznej”.

Zmiany zaproponowane przez PO są niepotrzebne – mówił senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący rolniczej „S”.

– Wystarczy decyzja ministra rolnictwa, który uzna za stosowne czy taki, czy inny grunt służy celom publicznym, a nie bezpośrednio stosowanie zasady, że samorządy najlepiej wszystko wiedzą – podkreślił senator Jerzy Chróścikowski.

Oprócz projektu PO, swój projekt zamierza zgłosić też prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent zawetował uchwaloną w czerwcu nowelizację ustawy o ochronie gruntów.  Zakładała ona, że to samorząd, a nie minister rolnictwa, będzie miał prawo odrolnić grunty rolne klas I-III do powierzchni 0,5 ha.

RIRM

drukuj