Nowy rząd stanie przed problemami rolnictwa

Kwestia odszkodowań za suszę, opłat obszarowych i uporządkowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to najpilniejsze sprawy w dziedzinie rolnictwa, przed którymi stanie nowy rząd – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Henryk Kowalczyk.

Były wiceminister rolnictwa przypomniał, że w pakiecie ustaw na 100 dni rządu prezentowanym przez kandydatkę na premiera Beatę Szydło, znajdują się dwie ustawy dotyczące rolnictwa. Pierwsza z nich dotyczy ochrony ziemi, a druga ubezpieczeń upraw rolnych.

Henryk Kowalczyk zaznaczył, że najważniejszą są teraz trzy sprawy.

– Uporządkowanie sprawy odszkodowań za suszę – to jest rzecz, która w tej chwili toczy się w sposób chaotyczny i nieskuteczny. Druga sprawa to uporządkowanie spraw związanych z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a szczególnie wdrożenie programu rozwoju obszarów wiejskich, bo na dzień dzisiejszy jest to nieprzygotowane. Wznowiono przyjmowanie pewnych wniosków na różne działania, ale należy to pozmieniać i uporządkować. Także opłaty obszarowe – tam jest system informatyczny. W tej chwili są robione wypłaty bez decyzji. Rozumiem, że zaliczki trzeba było wypłacić, bo była kampania wyborcza, teraz trzeba to uporządkować. To jest do zrobienia natychmiast – podkreślił poseł Henryk Kowalczyk.

Wśród kolejnych spraw, którymi musi się zająć rząd, poseł wymienił ochronę rynku przed nieuczciwą konkurencją.

Politycy PiS-u podnoszą też, że ich ugrupowanie planuje połączenie trzech agencji rolnych oraz doradztwa rolniczego, które obecnie jest w gestii samorządów, w Agencję Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jednocześnie PiS nie zamierza reformować systemu podatkowego dla rolników oraz nie zamierza też likwidować Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl