Słoneczna burza dotrze dziś do Ziemi

Dziś do naszej planety dotrze słoneczna burza magnetyczna. Ziemia znajdzie się pod wpływem intensywnego wiatru słonecznego. Może to mieć wpływ na nasze życie codzienne. A więc mogą pojawić się bóle głowy, dekoncentracja, czy obniżona nastrojowość.

Efektami burz geomagnetycznych są intensywne prądy w magnetosferze, zmiany w pasach radiacyjnych naszej planety oraz zmiany w jonosferze.

Mamy wtedy też większe szanse na zobaczenie zórz polarnych, jednak mogą wystąpić także zakłócenia sprzętu elektrycznego – mówi prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz, fizyk.

– Słońce od czasu do czasu ma erupcję materii z dużą prędkością, która ulatuje w przestrzeń kosmiczną. W przypadku, gdy ta erupcja jest dość silna i skierowana na Ziemię – następuje zaburzenie pola magnetycznego. To może skutkować zakłóceniami linii przesyłowych energii elektrycznej, urządzeń elektronicznych, np. na satelitach. Wszystko zależy jednak od intensywności. Widzialnym efektem są zorze polarne. To piękne zjawisko obserwuje się w okolicach biegunowych – tłumaczy Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz.

Początek oddziaływania słońca na Ziemię nastąpi dziś około godz. 19.00 i potrwa do jutra do godz. 10.00. Następnie powtórzy się kolejnej nocy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl