fot. flickr.com

W Senacie o nowych przepisach dot. ochrony polskiej ziemi

Senat, na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu, zajmie się m.in. wzbudzającą kontrowersje ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, której celem jest ochrona ziemi rolnej przed spekulacją.

Nowe przepisy nie zabraniają wprost cudzoziemcom i spółkom z kapitałem zagranicznym kupować gruntów rolnych w Polsce. Wprowadzają jednak szereg istotnych ograniczeń, które mają zapobiec wykupowaniu ziemi przez bogatych rolników lub przedsiębiorstwa z zachodu Europy, a także spekulowaniu obrotem ziemią.

Były minister rolnictwa, poseł PiS Krzysztof Jurgiel mówi, że ustawa, w obecnym kształcie nie zapewni ochrony przed wykupem polskiej ziemi.

– Po pierwsze, dlatego że nie jest określony nabywca. W propozycjach PiS-u było tak, że nabywcą mógł być rolnik indywidualny prowadzący lub zamierzający prowadzić gospodarstwo rolne samodzielnie z zakazem odsprzedaży ziemi na 10 lat. Tego nie ma w ustawie, którą przygotowało PSL i dlatego – moim zdaniem – ten obrót będzie bardzo zliberalizowany i nie zapewni ochrony ziemi. Drugi obszar, który w ogóle nie został uregulowany, to jest sprawa prawa spadkowego. Tutaj taka sytuacja, że jeśli polski rolnik czy rolniczka zawrze małżeństwo z rezydentem zagranicznym, w przypadku podziału spadku ziemia przechodzi bez żadnych ograniczeń na rzecz cudzoziemców. Tych luk jest więcej – wskazuje poseł Krzysztof Jurgiel.

W Sejmie zostały odrzucone wszystkie poprawki PiS-u wniesione do ustawy.1 maja 2016 r. skończy się obowiązujący od 2004 r. okres ochronny i obcokrajowcy będą mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSW.

RIRM

drukuj