fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

Dopłaty bez zakłóceń

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewnia, że proces wypłacania rolnikom pieniędzy z dopłat bezpośrednich przebiega bez większych zakłóceń. To, jak szybko wszyscy zainteresowani dostaną dotacje, zależy od tego, w jakim tempie fundusze na ten cel będzie przekazywał ARiMR minister finansów.

 Sygnały o tym, że opóźnia się wypłacanie dopłat, zgłaszali rolnicy z różnych regionów kraju. Pojawiły się nawet pogłoski, że nastąpiła awaria systemu informatycznego ARiMR i z tego powodu wielu rolników dostanie pieniądze z opóźnieniem. Agencja przekonuje, że nie ma problemów z wysyłaniem przelewów na konta rolników, a problemy informatyczne dotyczą pojedynczych przypadków i te kwestie zostaną szybko wyjaśnione. Co więcej, ARiMR zapewnia, że gdyby tylko miała już wszystkie potrzebne pieniądze na ten cel, cała operacja regulowania płatności potrwałaby zaledwie kilka dni. Jednak fundusze na wypłatę dopłat Agencja otrzymuje od rządu w transzach.

– Agencja jest przygotowana do realizacji nawet 300 tys. wypłat dziennie, jednak tempo realizacji dopłat bezpośrednich zależy od wielkości środków i tempa ich przekazywania ARiMR przez Ministerstwo Finansów – wyjaśnia biuro prasowe ARiMR. Dlatego ten proces potrwa jeszcze kilka miesięcy.

Do ostatniego piątku, 18 stycznia, Agencja wypłaciła należne pieniądze 550 tys. rolnikom, czyli na dopłaty musi jeszcze poczekać około 800 tys. beneficjentów. Na razie na konta rolników wysłano 3,7 mld zł, ale jeszcze w ostatniej dekadzie stycznia ta kwota ma wzrosnąć do 5,8 mld zł. W lutym zostanie wypłaconych kolejne kilka miliardów, tak aby przynajmniej 70 proc. rolników mogło otrzymać dopłaty bezpośrednie za 2012 rok. Przypomnijmy, że ogółem rolnicy mają dostać z tego tytułu 14 miliardów złotych, przy czym 90 proc. tej kwoty pochodzi z budżetu UE, a 10 proc. z budżetu krajowego. Część właścicieli i dzierżawców ziemi otrzymuje też dodatkowo płatności rolnośrodowiskowe (1,5 mld zł za 2012 r.).

Przypomnijmy, że jednolita płatność obszarowa za 2012 rok to 732,06 zł za 1 ha, a uzupełniająca płatność podstawowa wynosi 211,80 zł. Ponadto rolnicy otrzymują szereg dopłat dodatkowych ze względu na rodzaj prowadzonej działalności (np. tzw. płatność zwierzęca to 306,99 zł za 1 ha trwałych użytków zielonych, a do pomidorów – 162,09 zł za tonę, zaś do roślin strączkowych i motylkowych – 672,56 zł za 1 ha).

Krzysztof Losz

drukuj