Wieś nieważna dla premiera

Rząd Donalda Tuska zrezygnował z zajmowania się wsią – powiedział Jarosław Kaczyński prezes PiSu. Zainaugurował kolejną debatę w ramach programu „Alternatywa”.

Tym razem debata dotyczyć będzie nowoczesnej polskiej wsi. Miejscem spotkania jest Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Goszczynie pod Grójcem.

Jarosław Kaczyński przypomniał, że polska wieś to prawie 40 proc. naszego społeczeństwa; to nasze dziedzictwo, a także ogromne możliwości.

Akcentował, że polskie rolnictwo mogłoby wyżywić dwukrotnie więcej ludzi niż mieszka w naszym kraju a mamy sytuację, w której niejeden produkt jest importowany np. cukier.

Wskazał również na inne wyzwania dziedzinie rolnictwa m.in. poziomu życia na wsi.

– W dalszym ciągu przeciętny dochód gospodarstwa rodzinnego na wsi, to jest niewiele więcej niż połowa dochodu w mieście. To jest wielkie wyzwanie społeczne związane z tym czego społeczeństwo, szczególnie społeczeństwa na wsi ma prawo oczekiwać- sprawiedliwości. Sprawiedliwość łączy się w każdym pojęciu z równością podziału. To wyzwanie pozostaje aktualne – powiedział Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński odnotował również brak działań w obszarze rolnictwa.

– Obecny rząd zapomniał o wsi.  Można powiedzieć, że zrezygnował z zainteresowania tą wielką częścią społeczeństwa. Bardzo mało razy obecny premier mówił na temat wsi. Niemalże zawsze były to wypowiedzi dążące do tego, żeby tę wieś obciążyć – powiedział Jarosław Kaczyński.

W dyskusji uczestniczą m.in. eksperci z różnych dziedzin nauk rolniczych oraz przedstawiciele organizacji rolniczych i społecznych, działających na terenie obszarów rolniczych. Jest także kandydat PiSu na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński.

Do tej pory w ramach programu „PiS. Alternatywa” odbyły się cztery debaty: o gospodarce, zdrowiu, sytuacji na rynku pracy oraz o samorządach.

 

RIRM 

drukuj