fot. flickr.com/M. Marek/Nasz Dziennik

Prezydent nie uwzględnił wniosku o rozszerzenie katalogu pytań referendalnych

W referendum 6 września nie będzie pytań o wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków i Lasy Państwowe. Prezydent Bronisław Komorowski nie uwzględnił wniosku „Solidarności”, która domagała się rozszerzenia katalogu pytań – poinformował związek na stronie internetowej.

W liście do przewodniczącego Piotra Dudy minister Jacek Michałowski zasłania się względami proceduralnymi. Tłumaczy, że skoro wydane zostało postanowienie dotyczące referendum z konkretną listą pytań, to nie jest możliwa jego zmiana.

Rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski mówi, że jest to kolejny raz, kiedy obywatelom odmawia się prawa do referendum w bardzo ważnych dla nich sprawach.

– „Solidarność” zabiegała w 2012 roku o przeprowadzenie referendum w kwestii wieku emerytalnego. Wówczas nie dano możliwości wypowiedzenia się obywatelom. Dziś, z pobudek politycznych, złożonych jeszcze w kampanii prezydenckiej, przeprowadza się referendum w dosyć – mimo wszystko – wąskich zagadnieniach, a przede wszystkim, dotyczących wąskiej grupy ludzi. Oczywiście spodziewaliśmy się takiej odpowiedzi. Kancelaria Prezydenta zasłania się względami proceduralnymi, ale w naszej ocenie, jest to zwykły brak woli, takie koniunkturalne, polityczne postępowanie, wyłącznie obliczone na zdobycie konkretnych wyborczych głosów – podkreślił Marek Lewandowski.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego, w referendum 6 września Polacy będą pytani o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, finansowanie partii i ordynację podatkową. Dopisania do tego 3 dodatkowych pytań referendalnych razem z „Solidarnością” domagała się kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera Beata Szydło.

RIRM

drukuj