S. Karczewski: ważne jest, by V4 miała wspólny, silny głos w Europie

Bardzo ważny jest nasz wspólny, silny głos w Europie, bardzo ważna jest też nasza jedność wobec tego, co dzieje się na Ukrainie – powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu ze swoim czeskim odpowiednikiem Milanem Sztiechem.

Karczewski powiedział dziennikarzom, że jego rozmowy w Pradze dotyczyły stosunku Polski i Czech do przyszłości UE; podkreślał znaczenie współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej.

Marszałek polskiego Senatu poinformował, że zaprosił swojego czeskiego odpowiednika na wrześniowe spotkanie przewodniczących parlamentów V4, które odbędzie się w Krynicy. Podkreślił, że do Krynicy w tym czasie przyjedzie też premier Beata Szydło i inni szefowie rządów. Wcześniej powiedział, że chciałby doprowadzić do utworzenia zgromadzenia parlamentarnego Grupy Wyszehradzkiej, co – jak zaznaczył – „dodatkowo wzmocniłoby współpracę między krajami Grupy”.

Z kolei Sztiech wyraził zadowolenie ze zgodności Polski i Czech co do wielu kwestii dotyczących polityki w UE. „Rozmawialiśmy o wielu kwestiach i doszliśmy do wniosku, że niemal we wszystkich zgadzamy się i mamy jednakowe stanowiska; bardzo się z tego cieszę” – podkreślił szef czeskiego Senatu.

Dodał, że szczególnie cieszy go podobne stanowisko Polski i Czech wobec propozycji Komisji Europejskiej związanej z obowiązkowym rozlokowywaniem migrantów w UE i ewentualnego wprowadzenia „obowiązkowych kwot i sankcji, które miałyby być z tym związane”. „Myślę, że dochodzi często do nadużywania słowa +solidarność+, które nie jest tutaj wcale na miejscu” – ocenił.

Czeski polityk nawiązał też do przejęcia przez Polskę w lipcu przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Jak wskazał, jego kraj z zadowoleniem przyjmuje to, że polscy partnerzy „kontynuują kierunek, wyznaczany przez ostatnie miesiące przez Czechy”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl